1. kilolu insanların güya fit insanlar tarafından ve güya hedef insanın iyiliği için yaptığı eylem. .

  kimileri için dış görünüm hayati derecede önemliyken kimilerinin de pek umurunda olmayabilir. tabi olayın bir sağlık boyutu var o tamamen ayrı mesele. insanları sağlıklı yasama teşvik etmek gayet, spor ve beslenme bilinci kazanmalarına yardım olmak takdire şayan bir olay. fakat dalga geçerek, aşağılayarak bu iş olmaz arkadaş.

  ben bu olaya en çok askerde çok rastladım. bazen amca-dayılar tarafından yeğenlere yapılır.
  hey sen en öndeki kaç numara sütyen giyiyorsun? sen sen bakma arkana başka sütyen takabilcek mi var burada?
  (örnekler çok ama böyle şeyleri tasvir etmek istemiyorum)

  zaten stresli bir ortamda komutan tarafından askerine söylenen onu arkadaşlarına rencide etmekten başka hiçbir işe yaramayan eylem. böyle hakaretlerle gaza gelip 1-2 gün bir şeyler yapanları da gördüm. fakat hiçbiri kalıcı değildi. verdikleri 1-2 kiloyu 1 hafta sonra fazlasıyla geri alıyorlardı.

  velhasıl etrafınızda zayıflamaya teşvik etmek istediğiniz insanlar varsa farklı şeyler deneyin. çok yemek yiyen birinin midesinin mi kalbinin mi beyninin mi aç olduğunu ona hatırlatın. yapabileceği seviyede spor yapmasına eşlik edin. kendi iradesinin zayıfladığı anlarda devreye girin ama alay ederek insanları hayattan soğutmaya hakkınız yok.
 2. mesela kendini hafif kilolu bulan bi arkadaşım var kilolu olmadığı ve o hali yakıştığı için diyetini sık sık baltalarım. eğer cidden kilolu olan bir arkadaşım olsa ve kilo vermek istemese ben de sallamam, eğer diyet yapsa diyetini bozmasını sağlamam ama dalga geçip şevkini de kırmam ince ince diyet fikrine daha da tutunmasını sağlarım.
  hee eğer sevgilimde varsa da kilo sorunu, onunla ilgili bir olay zaten. eğer kilosunu sorun ediyosanız da salga geçip kilo verdirmek, kendine güvenini kırmak yerine ayrılın daha iyi bence
  wtf
 3. (bkz: ters psikoloji)

  kendi yorumum gereksiz olduğu yönünde. ekstrem bir durum yoksa birine bir şeyleri değiştirmesini söylemek bana korkunç geliyor. en yakının bile olsa sana ne der. bence bir. *
  sezgi