1. (bkz: 2001: a space odyssey) filmindeki yapay zeka sahibi olan bilgisayarın adıdır. dave ile arasında geçen konuşmalar güldürür. her ne kadar yapısı itibariyle insana özgü kaygı ve duyguları taşımaması ve görev aşkıyla insanlığın hatalarına dayanamayıp onlardan kurtulmaya çalışmış olsa da kendisini çok sevmiştim. bu arada küçük bir not vereyim. diğer sözlüklerde de dolaşan bir geyik var ki başta mantıklı gelmesine rağmen sonradan filmi ayrıntılı izleyince görülüyor ki bu geyik içi boş bir hikaye. alfabetik sıralamada ibm'deki harflerden birer önceki harfler kullanıldığında hal ismine ulaşılır. hal bilgisayarının aslında bir ibm bilgisayarı olduğunu okumuştum öne sürdükleri sebebi tam hatırlamıyorum ancak telif veya onun gibi birşeydi diye geçiyor içimden. peki madem telif hakkı vardı ibm bilgisayarlarının adını kullanamadılar. peki bunlar ne?
  ibm 1
  ibm 2

  son olarak evet hal 9000 bir ibm serisi olabilir. günümüzde bu tür çalışmaları var kendilerinin. son olarak da dave'in hal 9000'i kapatırken o duygusuz bilgisayarın demogoji yapabilmesi bana dokunmuştu. bu film her haliyle çok iyiydi... video
 2. film kozmosunun en kötü karakteri

  harikulade türkü söyler

  papatya

  papatya papatya bana cevabını söyle

  döndüm ben mecnuna sırf senin aşkına

  istemem sıradan törenli bir evlilik

  belki alamam sana bir gelinlik

  ama çok güsel görüneceksin

  selesinde bir bisikletin iki kişilik
 3. hiç de duygusuz değildir
  duygusuz diyenler serinin diğer kitaplarını okuyup dr. chandra ile arasındaki diyaloglarına bakabilirler. hal güvenilmemekten ve safdışı bırakılmaktan korktuğu için psikotik bir durum sergilemiş ve dr.chandra tarafından bir insan gibi terapi görmüştür. hal 9000 göründüğünden fazlasıdır.