• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
Yazar Nazlı Eray
halfeti'nin siyah gülü - nazlı eray
aşkın siyah kadife gülü avucunuzun içinde mardin'desiniz…

aşk bir rüya mı? insanın yüreğini titreten, içine girmek için heyecanla, bir uçak körüğünde bekler gibi beklediği, sonra koşarak içeriye girdiği bir başka dünya mı? sanki ana karnına yeniden dönüş, orada dünyadaki ruh eşini bulmak mı?

büyülü şehir mardin. insanın görüp geçirdiği her şeyi tuhaf bir mikserin içinde eritip bambaşka bir dünya yaratan bir uygarlığın beşiği. antik çağların ulaşılmaz kralı darius'un, konservatuvar kadınlar korosu'ndaki sarışın tombul meserret'e gönlünü kaptırması… ünlü ispanyol yönetmen luis buñuel'e çılgınca âşık olan, halfeti'nin siyah bir gülünün göbeğinden çıkmış eşsiz güzellikteki rüya kadın: halfeti'nin siyah gülü.

bir ihtiyarın yazıp geceyarısı bir kutuya bıraktığı inanılmaz bir aşk, arzu ve tutku mektubu. bir ihtiras mazbatası… dört yaşlı adamın hayatın ucuna tutunup belleklerini kaybetmemek ve özgür yaşayabilmek için verdikleri olağanüstü savaş.

servili dar yollarında sevdanın delice koştuğu eski bir katalan mezarlığı…

aldatılan bir kadının acı feryadı ve bilinmeyen dünyalardaki bir çerçevenin içindeki tutsak paşa.

aşkın siyah kadife gülü avucunuzun içinde mardin'desiniz… nazlı eray'ın yeni romanı halfeti'nin siyah gülü'nde...

(kitap bilgisi idefix'ten alınmıştır.)
 1. luis bunuel'in bilinçaltına yöneldiği filmlerine göndermeler içeren, roman kişilerinin bilinçaltına inilmeye çalışılan nazlı eray kitabı.

  "gerçekten önemli miydi insanın her an gittiği, her gün gittiği bir yerin yolunu bir gün aniden bulamaması? yolları birbirine karıştırması, o meydana çıkan yolu bir türlü bulamaması?

  "sonra kaybolması, kendi içindeki labirentte kaybolması ve tüm kapılarını dışarıya kapatması. tanımamak, hatırlamamak. hiç kimseyi, hiçbir şeyi. önemliydi kuşkusuz. insan hayatının bir bölümünün silinmesiydi işte bu, belki bir özgürlüktü." (s.173-174)

  cümleleri bunuel'in ve eray'ın benzer noktalara odaklanmaya çalıştıklarının göstergesi gibi.

  çerçevenin içindeki paşa eğlenceli bir paşaya benziyor.