halil cibran

Kimdir?

1883 yılında lübnan'da doğdu. eserleri ve düşünceleri dünya üzerinde geniş yankı uyandırdı. şiirleri yirmiden fazla dile çevrilmiş olan cibran aynı zamanda başarılı bir ressam idi. resimlerinin bazıları günümüzde dünyanın birçok şehrinde sergilenmektedir.

yaşamının yaklaşık son yirmi yılını abd'de geçiren yazar, ölümüne kadar kaldığı bu ülkede eserlerini ingilizce yazmıştır.
 1. bu dünyaya ait olduğuna inanmadığım, aşmış bir kelime cambazı. bir hayat ışığı, inanmayanlar için tanrı yerine geçebilir. şu nedir be adam;
  ''bir insanın gerçeği, sana açıldığı kadar değil içinde sakladığı, sana açılamadığı kadardır. bu yüzden, onu anlayacaksan ne dediğine değil, ne demediğine kulak vermeye çalış.''

  eyvallah.
 2. şair yanı ağır basan bir filozof. tıpkı nietzsche gibi geldi hem felsefesi hem üslubu. arada bir tanrı algısı farkı var. bir cumartesi sabahında şiirlerine heves ettim.


  ve bir kadın, "bize acıdan bahset" dedi.

  ve o cevap verdi:

  "acınız, anlayışınızı saklayan kabuğun kırılışıdır.

  nasıl bir meyvenin çekirdeği,
  kalbi güneş'i görebilsin diye
  kabuğunu kırmak zorundaysa,
  siz de acıyı bilmelisiniz.

  ve eğer kalbinizi,
  yaşamınızın günlük mucizelerini
  hayranlıkla izlemek üzere açarsanız,
  acınızın, neşenizden hiç de
  daha az harikulade olmadığını göreceksiniz;

  ve kırlarınızın üstünden
  mevsimlerin geçişini kabul ettiğiniz gibi,
  aynı doğallıkla, kalbinizin mevsimlerini de
  onaylayacaksınız.

  ve kederinizin kışını da,
  pencerenizden huzur içinde seyredeceksiniz.

  acılarınızın çoğu sizin tarafından seçilmiştir.

  acınız, aslında içinizdeki doktorun,
  hasta yanınızı iyileştirmek için
  sunduğu "acı" ilaçtır.

  doktorunuza güvenin
  ve verdiği ilacı sessizce ve sakince için;

  çünkü size sert ve haşin de gelse,
  onun elleri,
  "görülmeyen"in şefkatli elleri
  tarafından yönlendirilir.

  ve size ilacı sunduğu kadeh
  dudaklarınızı yaksa da,
  o'nun kutsal gözyaşlarıyla ıslanmış
  kilden yapılmıştır."

  ermiş - halil cibran
  abi
 3. yıllardır dizelerinde kendi deliliğimden parçalar bulurum..

  the madman

  you ask me how i became a madman. it happened thus: one day, long before many gods were born, i woke from a deep sleep and found all my masks were stolen -- the seven masks i have fashioned and worn in seven lives, -- i ran maskless through the crowded streets shouting, "thieves, thieves, the curséd thieves."


  men and women laughed at me and some ran to their houses in fear of me.


  and when i reached the market place, a youth standing on a house-top cried, "he is a madman." i looked up to behold him; the sun kissed my own naked face for the first time. for the first time the sun kissed my own naked face and my soul was inflamed with love for the sun, and i wanted my masks no more. and as if in a trance i cried, "blessed, blessed are the thieves who stole my masks."


  thus i became a madman.


  and i have found both freedom and safety in my madness; the freedom of loneliness and the safety from being understood, for those who understand us enslave something in us.


  but let me not be too proud of my safety. even a thief in a jail is safe from another thief.

  khalil gibran
 4. anlatımını kendime çok uzak bulsam da, bana "nasıl birisin" diye sorulsa söyleyeceklerim herhalde cibran'ın şu yazdıkları olurdu:

  dostum, göründüğüm gibi değilim. görünüş sadece giydiğim bir elbisedir. senin sorgularından beni, benim kayıtsızlığımdan seni koruyan, özenle örülmüş bir elbise. benim içimdeki ‘ben’, dostum, sessizlik içinde oturur, sonsuzluğa dek kalacak orada, doyulmaz, erişilmez. ne söylediklerime inanmanı, ne de yaptıklarıma güvenmeni isterim- çünkü sözlerim senin aklından geçenlerin dile getirilmesinden, yaptıklarımsa umutlarının eylemleştirilmesinden başka bir şey değildir.

  ‘rüzgar doğuya esiyor’ dediğin zaman ‘evet, doğuya esiyor’ derim: çünkü düşüncelerimin rüzgarda değil, deniz üzerinde dolaştığını bilesin istemem. denizlerde gezen düşüncelerimi anlayamazsın, zaten anlamanı da istemem. bırak denizimle başbaşa kalayım.
  senin için gündüz olduğu zaman dostum, benim için gecedir: böyle olsa da ben yeşil tepelere değerek oynayan öyle vaktini, vadiden süzülen mor gölgeleri anlatırım; çünkü sen ne karanlığımın türkülerini duyabilir, ne de yıldızlara çarpan kanatlarımı görebilirsin-görmemenden, duymamandan hoşnudum ben. bırak gecemle başbaşa kalayım.

  sen cennetine yükselirken ben cehennemime inerim- o zaman bile bu ulaşılmaz uçurumun ötesinden bana seslenirsin,’arkadaşım, yoldaşım’ ben de sana seslenirim, ‘yoldaşım, arkadaşım’-çünkü cehennemimi görmeni istemem. alevler görüşünü yakacak, duman burnuna dolacaktı. senin gelmeni istemeyecek kadar çok severim cehennemimi. bırak, cehennemimle başbaşa kalayım.

  sen gerçeği, güzeli, doğruluğu seversin; ben de sen hoşnut olasın diye bunları sevmenin yerinde ve iyi olduğunu söylerim ama içimden senin sevgine gülerim. gene de gülüşümü göresin istemem. bırak kahkahalarımla başbaşa kalayım.

  dostum, sen iyi, ihtiyatlı, akıllısın; hayır sen eksiksizsin- ben de seninle ölçülü ve düşünerek konuşurum. oysa ben deliyim. ama gizliyorum deliliğimi. bırak deliliğimle başbaşa kalayım.

  dostum, sen benim dostum değilsin, ama ben bunu sana nasıl anlatacağım? benim yolum senin yolun değil, gene de birlikte yürüyoruz elele.