halil inalcık

Kimdir?

inalcık, aslen kırım tatarı'dır. balıkesir muallim mektebi'ni tamamladı. 1935 yılında ankara üniversitesi dil, tarih ve coğrafya fakültesi yeni çağ tarihi bölümünde yükseköğrenimine başladı. 1942 yılında "tanzimat ve bulgar meselesi" adlı doktora tezini verdi. uzun yıllar aynı fakültede osmanlı ve avrupa tarihi üzerine dersler verdikten sonra 1972 yılında chicago üniversitesi tarih bölümü'ne "osmanlı tarihi üniversite profesörü" olarak davet edildi.

1973 yılında meşhur kitabı the ottoman empire the classical age 1300-1600 yayımlandı. yurtiçi ve dışında çeşitli üniversitelerden fahri doktora payeleri aldı. 1993 yılında bilkent üniversitesi'ne davet edildi ve burada tarih bölümünü kurdu. yazdığı makale ve kitaplarla osmanlı imparatorluğu tarihi üzerinde tartışılmaz bir otorite haline gelen prof. dr. halil inalcık halen bilkent üniversitesi osmanlı tarihi bölümü'nde yüksek lisans ve doktora ögrencilerine seminer dersi vermektedir.

hayatı ve tarihçiliğini anlattığı tarihçilerin kutbu halil inalcık kitabı adlı söyleşi kitabı türkiye iş bankası kültür yayınlarından 2005 yılında yayımlanmıştır.

 1. türkiye'de kalan sayılı hocalardan biri. böyle insanlar ölüverecek diye ödüm kopuyor.
  şu sıralar bolca osmanlı imparatorluğu klasik çağ (1300-1600) - halil inalcık kitabından alıntı yaptım, var olsun.

  kitabın içindeki inalcık biyografisini de paylaşayım:

  "halil inalcık 1916 istanbul doğumlu. 1942-1972 yıllarında ankara üniversitesi dtcf ve sbf'de osmanlı tarihi dersleri vermiştir. 1972'de chicago üniversitesi'ne davet edilmiş ve 1986 yılma kadar bu üniversitede tarih bölümünde ders vermiştir. türkiye ve türkiye dışında altı üniversite tarafından fahri doktora unvanı verilmiş olan halil inalcık türk dışişleri bakanlığı yüksek hizmet madalyası'na ve 2003 yılında kültür bakanlığı sanat ve kültür büyük ödülü'ne lâyık görülmüştür, inalcık, türkiye, amerika, ingiltere ve sırp akademileri üyeliğine seçilmiştir. ingiliz ve amerikan tarih kurumlan ve royal asiatic society üyesidir.
  halen bilkent üniversitesi tarih bölümü öğretim üyesidir. başlıca eserleri: the ottoman empire: the classical age 1300-1600, (londra, 1973) (ingilizce dört baskısı yapıldı; altı balkan dili ile arapçaya çevrildi); fatih devri üzerinde tetkikler ve vesikalar, (ankara, 1954); hicrî835 tarihli sûret-i dejter-i sancak-i arvanid, (ankara, 1954); studies in ottoman social and economic history, (londra, 1985); the ottoman empire: conquest, organization, and economy, (londra, 1978); the middle east and the balkans under the ottoman empire es- says on econömy and society, (bloomington, 1993), osmanlı imparatorluğunun ekonomik ve sosyal tarihi, i, (istanbul, 2000).
  ruşen sezer 1932 yılında eskişehir'de doğdu. liseyi eskişehir'de bitirdikten sonra, 1960'da ankara üniversitesi ilahiyat fakültesi'nde lisans eğitimi yaptı. montreal mcgill university, institute of islamic studies'de mastır yaptı. institute of lslamic studies tehran branch'da toshihiko izutzu yönetiminde ortaçağ iran filozofu molla sadra üstüne araştırma yaptı. 1992'de yurda döndü. hocası niyazi berkes'in anılan unutulan yıllar'ı (iletişim yayınları, 1997) yayımladı."

  patrimonyal devlet ve sanat üzerinde sosyolojik bir inceleme alt başlığı ile sunulan şair ve patron (bkz: şair ve patron - halil inalcık) kitabı, divan şairlerinin dönem padişahları ile arasındaki yakın ilişkiyi verir, siyasetin sanata etkisine dair geçmişi anlatır ve bugüne yorumlanması için edebiyat severlere tavsiyedir.
 2. türkiye'nin yetiştirdiği en iyi profesörlerden biridir kendisi.
  tarih alanında almanların ranke si ingilizlerin toynbee si ne ise halil hoca da odur.
  yaşayan en büyük tarihçidir.
  100 e dayanan yaşına rağmen hala çalışmalarına devam etmekte, cebinden türkiye üniversitelerini çıkaracak bilgiye sahiptir.
  ömrü uzun olsun.
 3. bugün vefat etmiş.
 4. tarih ilmini ömrü boyunca el üstünde tutan hocam allah rahmet eylesin yeriniz imkanı yok bir daha dolmaz..
 5. allah rahmet etsin, inş yerine yerini dolduracak öğrencileri vardır.
 6. halil inalcık hoca tüm eserleriyle dünya tarihçilerinin ve okuyucularının ufkunu açmış, düşüncesini geliştirmiş, saygın, büyük bir türk bilginiydi. nur içinde yatsın.
 7. allah rahmet eylesin, ulu bilge.
 8. bir tarih üstadımızı kaybettiğimiz için derinden üzüntü duyuyorum. yeri cennet olsun.
 9. yine kıymetini bilemediğimiz insanlardan.
  öldü içleri rahatlasın, yarın şöyle büyüktü böyle bilgeydi demeye başlarlar..
 10. keşke birkaç hafta önce ölseydi de bunları görüp gözü açık gitmeseydi.
  cakal