• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.56)
hamlet - william shakespeare
hamlet shakespeare'in yalnız kendi ülkesinde değil, başka ülkelerde de yazıldığı 1601 yılından bu yana en çok oynanan, en çok başka dile çevrilen ve en çok tartışılan oyunudur. bunun nedeni de yalnızca olay örgüsü, karakter, oyun dili ve benzeri ve dramatik öğeleri şaşırtıcı bir ustalıkla bir araya getirmesi değil, insan denen varlığı olanca ruhsal karmaşıklığı ile yaşam sahnesinde eşsiz bir oyuncu gibi canlandırabilmesidir.
 1. "serçenin ölmesinde bile bir bildiği vardır kaderin.
  şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz.
  yarına kalacaksa, bugün olmaz.
  bütün mesele hazır olmakta.
  madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış,
  erken bırakmış ne çıkar.
  ne olacaksa olsun!"
 2. kendisinin christopher marlowe olduğuna inandığım ingiliz edebiyatının ikonu shakespeare'in en beğendiğim oyunlarından biri. lisede sergilemeye niyetlenip sonrasında vazgeçtiğimiz eserdir de aynı zamanda.

  hamletin konusu, karakterleri, entrikalı olayları ve en çok da hayaleti ilgimi çekmiştir. bu yönüyle mutlaka bir versiyonun okunması, olmadı filminin izlenmesi gerekir.

  ünlü repliğininden de bahsetmeden geçmeyeyim, "olmak ya da olmamak, işte tüm
  mesele bu", ingilizcesi daha vurucu olan replik oyunun en can alıcı noktasını oluşturuyor.
 3. ankara devlet opera ve balesinin muhteşem bir şekilde sahnelediği eser.gözümü bile kırpmadan, hayranlıkla izledim. imkanınız varsa mutlaka izleyin.
 4. moda sahnesinde sergilenen oyununu izlemiş bulundum. yeteneksisiniz espri anlayışının ve türk dizi kültürünün tiyatroları da ele geçirdiğini haber vermek istedim. sanatçı, oyuncu ukala olabilir, çekeriz ama içini dolduramayan yeni yetmelerin ucuz şovunu tiyatro sahnesinde izlemek üzücü. zaten okuma listemdeydi şimdi okumak sart oldu bu eseri.
  abi
 5. doğru çevirisini okumak en önemlisidir. elhamdülillah diyen hamlet mi olur ?
  kuz
 6. tiyatro romani okumaya cehov ile baslayip bütün tiyatro kitaplarına ön yargili olmama sebep olmuştu fakat hamleti okuyunca düşüncelerim değişti, harika bir eser ironi ve mecaz bir arada bu kadar gülümseyip dusundure bilir
 7. tiyatro romani degildir. tiyatro oyunudur. turu de trajedidir. iceriginde delilik, cinnet, melankoli, (bkz: oedipus kompleksi) vardir.

  ve oyun canlandirmalarinda tiyatro sanatcisinin oyunculuğu önemlidir, oyun yazarlığı değil; yeniden nasıl can bulacağı esastir.

  +imla
 8. ophelia'nın babası başta ne güzel öğütler veriyordu, bir hiç uğruna canından oldu. öğütler mi değersizdi yoksa insan aklının ulaştığı mertebenin dünyada hiç bir önemi mi yok? belki de ezbere aklın eleştirisidir bu hiç uğruna ölüm. hiçbir anlamı olmayabilir de. kelimeler, kelimeler, kelimeler...
 9. kral
  evet hamlet? polonius nerde?

  hamlet
  yemekte.

  kral
  yemekte mi? nerede yemekte?

  hamlet
  yediği yerde değil, kendisinin yem olduğu yerde. oturuma çağrılmış bir sürü politikacı kurt üşüşmüş başına. kurt dedin mi kralların kralıdır yiyicilikte. biz bütün başka yaratıkları niçin semirtiriz? bizi semirtsinler diye. kendimizi niçin semirtiriz? kurtlar yesin diye. şişko kralla cılız dilenci aynı sofrada iki çeşni, iki ayrı kap yemektir sadece. olacakları budur sonunda.

  kral
  vah vah! yazıklar olsun!

  hamlet
  kral yemiş bir kurdu rasgele bir insan balık yemi yapar, kurdu yutan balığı da yer.

  kral
  ne demek istiyorsun bunlarla?

  hamlet
  hiçbir şey, sadece anlatmak istiyorum ki size, bir kral bir dilencinin bağırsakları içinde de yurt gezisine çıkabilir.