1. stratejinin babası... fenikelilerden(lübnan) doğan kartacanın(kuzey afrika-tunus) iberya(ispanya)kolonisinde dünyaya gelmiş büyük komutan. beklenilmeyeni yaparak alpleri aşıp, po ovasına inip, trebia,.. vb savaşlarda romaya darbe vurup, son vuruşu cannae muharebesiyle yapan lider. mobilize birlikleri ustaca kullandığı için roma tarafına karşı avantaj kazanmıştır. hilal taktiğimsi bir hareket yapmıştır. aslında meteden önce yapmış. bir de tarihteki bu tekniği kullanan ilk komutanlardan. belki ilk.

  yani ülkesinin meclisinden ihanet soslu fiskesini yemiştir. daha fazla bilgi isterseniz, belgeselleri ve filmleri bulunmakta. izleyin, izlettirin.

  mezarı gebzede bir de.
 2. ”hadi romalıları daha fazla sinirlendirmeyelim; çünkü yaşlı bir adamın ölmesinin çok uzun süreceğini sanıyorlar.”
  -hannibal barca.
  büyük generalin (hamilcar barca) büyük general oğlu.
 3. mö 247 de dünyaya geldi.babası hamilcar barca, romalılara hiç yenilmeyen general olarak ün yapmıştı.
  hannibal küçükken romalıların bir şeytan oldugu düşüncesiyle yetiştirildi. 12 yaşındayken baal'e adandı.

  18 yaşında babasının ölümüyle iberyanin kontrolünü devraldı. romanin tehditkar tavırları üzerine mö 218 de saguntum'u aldı. bunun üzerine roma, kartaca'ya savaş ilan etti.

  savaşı çabuk bitirmek için orduyu karadan yürüten hannibal, yolda barbarların saldırısına uğrasa da en sonunda 50.000 asker ve 37 fille italya ya girdi.

  romalıları önce ticinus sonra da trebia da yendi. mö 217 de romalıları trasimene gölü'nde pusuya düşüren hannibal,artık askeri bir engel kalmayınca guneye geçti, yunan kolonilerinden destek istedi.

  mö 216 da roma 86.000 kişilik bir ordu hazırladı ve hannibal in üzerine yolladı. cannaede karşılaşan iki taraf arasında vuku bulan savaşta kazanan üstün süvari gücüyle hannibal oldu. 86.000 kişinin 75.000 i savaşta öldürülmüş,kalanlar esir alınmıştı.

  hannibal şimdi roma üzerine yürüyebilirdi, ama kuşatma silahı olmadığı için güneyi yağmalamaya devam etti. bu arada istediği desteği alamamış, aksine yaptıkları yerel halk tarafından tepki çekmişti. bu yüzden savaş bir süre eşit devam etti.

  hannibal bu sefer iberyada bulunan kardeşi hasdrubaldan yardim istedi,ama kardeşi metaurus da nero tarafından yenildi ve öldürüldü ve başı kesilerek hannibal a gönderildi. hannibal artik köşeye sıkışmıştı.

  mö 204 te scipio afrika'yi işgal edince dönmek zorunda kaldı. mö 202 de zama'da karşılaştılar. daha önce hannibal'in kullandığı süvari taktiklerini bu sefer scipio kullandı ve bu sefer kaybeden taraf hannibal oldu.

  böylelikle 2.pön savaşı bitmiş oldu. savaşı kaybeden kartaca iberya'yı bıraktı. hannibal'in yazgısı burada da bitmedi. mö 196da sürgüne gönderildi. suriye'de antiochos'a danışmanlık yaptı.

  selevkos'un mö 191 de romalilara yenilmesi akabinde ermenistan'a ,sonra da bithynia'ya ya kaçtı. mö 183'te romalılara yakalanmak üzereyken yüzüğündeki zehri içerek intihar etti.

  mezarı gebze'dedir.