1. şu ana kadar gördüğüm en başarılı inkılaplardan birisi.

  öyle bir zamanda geçilmiş ki, öyle bir çeviklik ile hayatımıza sokulmuş ki; şu anda ne kadar uğraşırılırsa uğraşılsın, geriye dönmek mümkün değil.

  teşekkürler yüce insan, dahi insan mustafa kemal atatürk. minnettarız.
 2. iyi ki olmuştur, iyi ki yaşanmıştır.
  zaten dünyanın her yerinde arap zannediliyoruz, insanlar türkçe başka bir dil, türkler farklı bir millet dendiğinde afallayıp kalıyor, bir de arap alfabesi kullanmaya devam ediyor olsaydık sanırım piremses yüreğim bunu kaldıramazdı.
  bir teşekkür de benden büyük insana. ruhu şad olsun, ışıklar içinde uyusun.
 3. ne düşüneceğimi tam olarak bilmediğim devrim. neden ihtiyaç duyuluyor bu devrime? okuma yazma öğrenmek zor olduğu için, türkçe'nin ahengine! uyumlu olmadığı için ve yüzümüzü biraz daha batıya dönmemiz için. çok geçerli sebepler gibi gelmiyor bana nedense. bugüne bir zararı var mı latin alfabesinin? gördüğüm kadarıyla hayır. yararı var mı? batı dillerini daha kolay öğrenmemizi sağlıyor. zamanında işe yaramış mı? halk evlerinden dolayı evet. bilemiyorum altan bilemiyorum.
 4. ülkedeki okur yazar oranının artmasını bağlamanın hatalı olabileceği devrim. matbaanın ülkeye geliş zamanı belli. osmanlı'da eğitimin durumu belli. durum böyleyken yeni cumhuriyette lafta kalmayan zorunlu eğitim ve okullaşma oranının artması gibi sebepler okur yazar oranının artmasında etkili olacaktır. eski alfabeyi öğrenmek zor değildir, 2-3 ayda öğrenmek mümkündür.
 5. tanık olduğum, bir edebiyat öğretmeniyle öğrencisinin arasında geçen diyalog:
  öğrenci:şimdi arapça yazabilecektik, bu bence uygun bir devrim değil( ya da bunun gibi bir şey söyledi)
  öğretmen:sen şimdi latin alfabesiyle yazıyorsun, latince mi yazıyorsun?
 6. sanki o dönemlerde herkes elinde kitapla geziyor,gazete okuyormuş gibi derler ya "bir gecede bizi cahil bıraktı". ulan hayvan herif, osmanlı'nın o dönemdeki okuma yazma bilenlerin oranı %2- %5 arasında oynuyormuş. daha ne cahilliğinden bahsediyorsun ?

  (bkz: bir gecede cahil kaldık)

  edit:imla
 7. 4li
 8. bu devrim yapılırken latin alfabesi de türkçe için uyarlanmıştır. ü ç ö gibi sesler eklenip x w q gibi harfler çıkarılmıştır. arap alfabesi zorlama ise latin alfabesi de zorlamadır.
 9. bu para birimi değildir ki önce yenitürkalfabesi ardından türkalfabesine geçilsin.

  latin alfabesine geçildikten sonra, gazetelerin bir bölümünü arap alfabesiyle yapalım ki halk anlayabilsin, gibi fikirler öne sürülmüştür. (zaten kaç kişi okuma yazma biliyordur da anlayabileceklerdir.)
  eğer bu olsaydı, kimse latin alfabesini öğrenmeye kalkışmazdı. bugünden örnek veriyim; çünkü biz 10 yıl ingilizce eğitim gördükten sonra dahi türkçe alt yazılı film izleyen bir jenerasyonuz, anlamak için kendimizi zorlamak ne yazık ki kanımızda zor bulunur.
  latin alfabesine sadece batı dillerini kolay öğrenebilmek için geçilmemiştir. bilimde ilerleyebilmek de bunun için bir sebeptir.
 10. harf devrimi değildir bunun ismi, harf yeniliğidir.
  bir devrim varsa o da dil devrimidir ve türkiye dil kurumu'nun kurulmasıyla meydana getirilmiştir. başlık taşınmalı.
  mert