• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
harry potter ve azkaban tutsağı - j. k. rowling
harry potter ve azkaban tutsağı (orijinal adı: harry potter and the prisoner of azkaban), j. k. rowling tarafından yazılan harry potter serisinin üçüncü kitabıdır. ingilteredeki ilk basımı 8 temmuz 1999'da yapılmıştır. kitabın filmi 31 mayıs 2004'te vizyona girmiştir. yapı kredi yayınlarının 1 mayıs 2001'de yayınladığı eseri türkçeye sevin okyay ve kutlukhan kutlu çevirmiştir.

sirius black adında azılı bir katil, tüyler ürpertici azkaban kalesinde tam on iki yıl boyunca tutsak kalmıştır. tek lanetle on üç kişiyi birden öldüren black'in, karanlık lord voldemort'un hizmetkârı olduğuna kesin gözüyle bakılmaktadır. bir yolunu bulup azkaban'dan kaçan black'in peşinde olduğu bir tek kişi vardır: harry potter. harry, büyücülük okulunun sihirli duvarları arasındayken, arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikteyken bile güvende değildir. çünkü aralarında bir hain olabilir.

okuldaki üçüncü yılında harry'yi, yeni bir karanlık sanatlara karşı savunma öğretmeni, ilk kez alacağı kehanet dersi, heyecanlı quidditch maçları ve büyücülük köyü hogsmeade bekliyor. ama harry'nin öncelikle sirius black'in elinden kurtulması gerek. harry potter ve azkaban tutsağı, beklenmedik gelişmelerle her sayfasında okuru biraz daha şaşırtan, biraz daha heyecanlandıran bir kitap.
 1. ne yalan söyleyeyim bana okuma alışkanlığı edindiren kitap serisinin en beğendiğim kitabıdır. zaman makinası paradoksunu çok iyi incelemiştir.
 2. serinin son derece güzel üçüncü romanı. harry, hogwarts'taki üçüncü senesindedir ancak kara bulutlar peşini bırakmamaktadır. kaçmanın çok zor olduğu azkaban hapishanesinden azılı katil sirius black kaçmıştır. sirius, zamanında harry'nin babası james'in en yakın arkadaşıdır. onlara ihanet edip lord voldemort'un tarafına geçtiği söylenmektedir. hedefinin harry olduğu söylenen sirius yüzünden hogwarts'a azkaban'ın koruyucuları ruh emiciler gelir. karanlık sanatlar hocası remus lupin'dir ve ruh emicilerle savaşması için harry'yi eğitmeye başlar. acaba başarılı olabilecek midir? sirius gerçekten söylendiği gibi kötü bir insan mıdır? harry ile profesör snape'in arası düzelecek midir? soluksuz okunan bir roman.
 3. serinin en iyi kitabıdır. hala daha aklıma geldiğinde rastgele bir sayfa açar okurum. zaman da yolculuk konusunda ki kurgusu ise hakikaten harikadır. zamanın bütünleşik olduğunu bize kanıtlar.
 4. serinin en sevdiğim romanı.
  nedendir bilmem, belki de sirius black'ın varlığıdır beni etkileyen. gerçekte harry'nin yalnız olmadığını öğrendiğimdendir belki. yine de en karanlık ama en sıcacık hikaye bence bu kitapta.

  bununla birlikte, harry potter evreninde geçen büyücü hapishaneleriyle alakalı blogumda bir yazı paylaştım. okumak isteyenleri şöyle alayım : tık