• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
Yazar J.k. rowling
harry potter ve zümrüdüanka yoldaşlığı - j.k. rowling
hogwarts cadılık ve büyücülük okulu'ndaki beşinci yılında harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorunda: yaz tatilini yanlarında harcadığı aptal akrabaları; ergenlik çağının isyanları, heyecanları, korkuları; onun gösteriş düşkünü bir yalancı olduğunu düşünenler; okulun işleyişine burnunu sokan sihir bakanlığı; önceleri mumla aratan yeni bir karanlık sanatlara karşı savunma öğretmeni; yine karşı karşıya geldiği ruh emici'ler ve ölüm yiyen'ler; varlığını her zamankinden çok hissettiren voldemort; ağır dersler, zor sınavlar, acımasız cezalar; sürekli yinelenen bir kabus ve acıyan yara izi; ona en yakın insanlardan birinin ölümü; beş yıl gecikmeyle öğrendiği bir gerçek...

dizinin ilk dört kitabında gözlerimizin önünde adeta etten kemikten bir büyülü dünya kuran j.k. rowling, yaratıcılığıyla yine başrolde: satırlara ve satır aralarına serpiştirilmiş zekice ayrıntılar, olay örgüsünü daha da zenginleştiriyor, büyülü dünyaya yeni renkler katıyor. bu sürükleyici kitabı elinizden bırakamayıp kalınlığıyla ters orantılı bir hızla okuyacak ve tıpkı harry gibi bir sonraki okul yılını iple çekerek hogwarts'tan ayrılacaksınız.
  1. serinin en soğuk ama gene de içinize işleyebilen kitabı. bir yandan harry'nin içsel yalnızlığı ve ortaya çıkardığı öfke, umbridge'e karşı iliklerinize işleyen nefret ve dumbledore'un ordusunun kendi çaplarında çabaları, ilerlemeleri ve bunun yaşattığı heyecan.

    anlatmaya değer çok fazla olay var, en iyisi gidip okuyalım hocam.