• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (1.00)
Yazar Faik Bulut
hasan sabbah gerçeği - faik bulut
alamut piri hasan sabbah'ın gerçek öyküsü. hasan sabbah, ömer hayyam ve nizamülmülk ile hiç okul arkadaşı olmadı. cennet fedaileri diye bir örgüt hiç kurulmadı. haşhaşiler (afyonkeş) alamut kalesi'nde asla barınmadılar. sahte cennet kesinlikle yaşanmadı. marco polo, alamut kalesi'ni hiç görmeden yazdı.

gerçek hasan sabbah kimdir, ne yapmıştır? alamut kalesi ile sahte cennet efsanesinin aslı astarı nedir? alamut kalesi, tüm dünyanın nefretini nasıl topladı?

"afyonkeş katiller" (haşaşiler) deyimi niçin günümüzdeki insanları bile yanılgıya düşürüyor? bu soruları yanıtlayan eser, hassan sabbah hakkınnda uydurulmuş efsaneleri içeren piyasa malı tüm kitaplara bilimsel bir alternatif niteliğinde. haçlılar ve ortodoks islamcıların hasan sabbah yandaşları hakkındaki karalama ve iftiralarını belgeleriyle ortaya çıkaran bu kitap, türkiye'de çok az bilinen ismaili mezhebinin gizemli tarihini açıklıyor. batınilik ile tasavvufa giden ilk kapıyı aralıyor.

bu kitapta, aynı zamanda hasan sabbah'ın islamda özgürleşme, eşitlik ve kardeşlik fikriyatının öncülleri ve ardılları olan eşitlikçi dervişan cumhuriyetlerinin hikayesi de anlatılıyor.
  1. faik bulut'un: kanımca; (bkz: fedailerin kalesi alamut) kitabında yazan hasan sabbah, ömer hayyam ve nizamılmülk'ün aynı dönemde yaşamış üç yakın dost olduğu iddiasını çürütmek için wladimir bartol'a karşı yazdığı bir kitaptır, zira kitabın başından sonuna kadar bulduğu her fırsatta bu üçlünün aynı çağda yaşamadığını ısrarla anlatmıştır.