haşmet babaoğlu

Kimdir?

haşmet babaoğlu, türk gazeteci, yazar. 1955 yılında bursa'da doğdu. istanbul'da anadolu yakasında çocukluk ve gençlik, avrupa yakasında ise olgunluk çağını yaşadı. istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi sosyoloji bölümünden mezun oldu. aynı üniversitede siyaset sosyolojisi yüksek lisansı yaptı. akademik kariyer hülyası, serserilik sevdası, ansiklopedilere kapılanma derken kendini bir gün noktadergisinde buldu. o günden bugüne gazeteci. çeşitli dergilerde ve gazetelerde editörlük yaptı, şimdi köşe yazarı. herkes birbirine sevgi herkese karşı (1998), bekle beni gelmeyeceğim (2001), rüyalarını ver bana (ithaki, 2003) ve haydi kıralım hayallerimizi (ithaki, 2004) adlı kitapları bulunmaktadır. köşe yazarlığını sabah gazetesinde sürdürmektedir. ntv'de bir klasik haline gelen 90 dakika programında fuat akdağ, mehmet y. yılmaz ve hıncal uluç ile birlikte spor yorumculuğu yaptı. atv'de yayınlanan yaşamdan dakikalar adlı söyleşi programında hincal uluç, sunay akın, nebil özgentürk ile birlikte yorumculuk da yapmıştır.  

  1. bugünkü yazısını tesadüfen görünce aklıma gelenlerdir. dön bak

    2002 yılına kadar sabah gazetesi dinç bilgin'deyken orada yazardı. sonra dinç bilgin'in tüm mal varlığına tmsf el koyunca fareler gibi gazeteyi ilk terk eden gruptaydı. vatan gazetesine geçmişti.. sonra sabah gazetesi turkuaz holdinge geçince vatan gazetesini ani bir kararla satışa getirip sabah'a geri döndü.. dönüş o dönüş.. halen dönmeye devam ediyor...
    gün geçtikçe halktan kopmaya başlayıp iktidara yakın durabilmek adına yazılar yazıyor.
    kolonyalizm, eski türkiye, darbeci, paralel.. en çok kullandığı kelimelerdir. ve tabii ki bir çok iktidar destekçisi gibi gezi düşmanıdır. engin ardıç kuşuyla birbirlerine pas atarlar ve akıllarınca solcularla dalga geçerler.
  2. hıncal uluç ve fazla topa girmeyen rahmetli kenan onuk'la beraber 90 dakika adında ki kronik fenerbahçe düşmanı spor programını yapardı. yine aynı yıllarda ana akım gazetelerden birinde bayık bayanların bayıldığı bayık yazılar yazardı. hep samimiyetsiz ve plastik bulmuşumdur.