• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
hasta toplumlar - robert b. ekelund
doğan cüceloğlu'nun ön sözüyle hasta toplumlar hasta toplumlar kitabını türk toplumunun geleceği ile ilgilenen üniversiteli gençlerin, düşünürlerin, eğitimcilerin, siyasetçilerin, gazetecilerin okumasını isterim. doğan cüceloğlu bu kitap bir çok antropoloğun toplumların doğuştan iyi adapte olmuş sistemler olduğu inancına çok etkili bir meydan okumadır ve ayrıca görecilikle ilgili diğer toplumların hasta olarak asla tanımlanamayacağı efsanesinin yanlış olduğunu ispatlamaktadır. profesyonel antropologların yanı sıra üniversite öğrencileri tarafından da okunması gerekir. dr. c. r. hallpike principles of social evolution'un yazarı gerçekten etkileyici ve güncel bir kitap. robert edgerton günümüz toplumsal yapısının çıkmazlarının yanı sıra evrimsel geçmişimizi anlamak için hayati öneme haiz kültürel maladaptasyon konularını irdelemiştir. adaptasyoncu tartışmaların en sadık destekçilerinin bile, edgerton'ın çok ikna edici şekilde derlediği bu ansiklopedik ve detaylı çalışmasındaki karşı kanıtların bolluğunu reddetmekte çok büyük sıkıntı yaşayacaktır. bruce m. knauft antropoloji profesörü bu kitap, sadece farklılık yaratan değil aynı zamanda çok muhtemel dönüm noktasını gösteren nadide eserlerden biridir. 'ilkel düzen' efsanesinin net tartışmalarının çok üstünde ve ötesinde edgerton'ın hasta toplumlar'ı, modern antropologların tartışmadan kabul ettiği birçok temel varsayımlara meydan okuyor. s. chad oliver anropoloji ve beşeri ilimler profesörü edgerton eski bir efsaneyi terk etmemizde ve dünyayı biraz daha fazla doğrulukta görmemizde bize yardım ediyor. ayrıca edgerton muazzam bir araştırma programı düzenliyor.antropolojinin ampirik bir eleştirisi. bu kitaptan öğrenilecek çok şey var. roy d'andrade antropoloji profesörü antropolojideki egemen gelenekselliğe cesaretle meydan okuyan büyüleyici bir kitap. melvin konner the tengled wings: biological constraints on the human spirit'in yazarı
(tanıtım bülteninden)
  1. antropologların özellikle eski ve geri kalmış toplumlar üzerine yaptıkları araştırmalarını size sunan çok güzel bir kitap.

    kitap sizi "tüm toplumlar hastadır ancak bazıları daha hastadır". cümlesiyle karşılıyor.
    papua yenigine'den, aborjinlere' gana'dan yamyamlara, azteklerden, kızılderililere, eski geleneklerin toplumları nasıl yok ettiğini, akıl dışı geleneklerin nasıl manipüle edildiğini anlatıyor.