• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.70)
hauru no ugoku shiro - hayao miyazaki
2006 en iyi çizgi film oscar adayı olan bu filmde kendi halinde olan 18 yaşındaki sofie, kötülükler cadısı tarafından 90 yaşında yaşlı bir kadına dönüşür ve bütün hayatı değişir. kimse tarafından tanınmayan sofie evini terkeder, ve yolculuğu onu sürekli yer değiştiren, içinde howl isimli bir büyücünün yaşadığı bir şatoya getirir. sofie nin üzerindeki lanet ancak bu şatoda çözülebilecektir.
 1. miyazaki'nin en önemli eserleri arasında gösterilse de benim bir türlü yıldızımın barışmadığı animasyon. miyazaki'nin filmlerinde hissedilen yolculuk mefhumunun sürekli yolculuk eden bir aletin varlığına rağmen bu defa içe işleyemediğini düşünüyorum.
 2. !---- spoiler ----!

  fakir bir genç kız olan sophie, haksız yere kötülükler cadısı'nın hışmına uğrar. bunun neticesinde kötülükler cadısı tarafından ihtiyar bir kadına dönüştürülür. bu durumdan kurtulmak isteyen sophie büyüyü çözecek birisini aramak üzere yola düşer. bu arada yolda karşılaştığı bir korkuluk da ona eşlik eder. bir süre sonra garip bir makine görünümünde olan bir yapıdan içeri girer. burası howl adlı genç ve yakışıklı bir büyücüye aittir. burada temizlikçi olarak çalışmaya başlar. burada calcifer adlı ateş cini -ki, makineyi yürüten odur ve ayrıca howl ile aralarında önemli bir sırrı taşımaktadır- ve bir çocukla arkadaşlık kurar. bu sırada komşu ülkeyle büyük ve acımasız bir savaş yaşanmakta ve howl bu savaştaki yıkımı önlemeye çalışmaktadır.

  !---- spoiler ----!

  karakterleri, kurgusu ve soundtrack'iyle tapilasi bir hayao miyazaki animasyonu.

  edit: gece vakti actigim her baslik gibi bilincaltima yenik dusup bunu da yanlis girmisim. vurmayin. dogrusu howl's moving castle'dir. :(
 3. !---- spoiler ----!

  ateş parçaçıklarinin guzelligi ile her zil calininca degisen mekanlar ^^

  !---- spoiler ----!