• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.86)
hauru no ugoku shiro - hayao miyazaki
2006 en iyi çizgi film oscar adayı olan bu filmde kendi halinde olan 18 yaşındaki sofie, kötülükler cadısı tarafından 90 yaşında yaşlı bir kadına dönüşür ve bütün hayatı değişir. kimse tarafından tanınmayan sofie evini terkeder, ve yolculuğu onu sürekli yer değiştiren, içinde howl isimli bir büyücünün yaşadığı bir şatoya getirir. sofie nin üzerindeki lanet ancak bu şatoda çözülebilecektir.
 1. miyazaki'nin en önemli eserleri arasında gösterilse de benim bir türlü yıldızımın barışmadığı animasyon. miyazaki'nin filmlerinde hissedilen yolculuk mefhumunun sürekli yolculuk eden bir aletin varlığına rağmen bu defa içe işleyemediğini düşünüyorum.
 2. !---- spoiler ----!

  fakir bir genç kız olan sophie, haksız yere kötülükler cadısı'nın hışmına uğrar. bunun neticesinde kötülükler cadısı tarafından ihtiyar bir kadına dönüştürülür. bu durumdan kurtulmak isteyen sophie büyüyü çözecek birisini aramak üzere yola düşer. bu arada yolda karşılaştığı bir korkuluk da ona eşlik eder. bir süre sonra garip bir makine görünümünde olan bir yapıdan içeri girer. burası howl adlı genç ve yakışıklı bir büyücüye aittir. burada temizlikçi olarak çalışmaya başlar. burada calcifer adlı ateş cini -ki, makineyi yürüten odur ve ayrıca howl ile aralarında önemli bir sırrı taşımaktadır- ve bir çocukla arkadaşlık kurar. bu sırada komşu ülkeyle büyük ve acımasız bir savaş yaşanmakta ve howl bu savaştaki yıkımı önlemeye çalışmaktadır.

  !---- spoiler ----!

  karakterleri, kurgusu ve soundtrack'iyle tapilasi bir hayao miyazaki animasyonu.

  edit: gece vakti actigim her baslik gibi bilincaltima yenik dusup bunu da yanlis girmisim. vurmayin. dogrusu howl's moving castle'dir. :(
 3. diana wynne jones'un kitabından uyarlanmış bir hayao miyazaki filmi.

  kitabı okuyup izledikten sonra göreceksiniz ki kitaptan çok farklı bir kurgu işlenmiş. kitabın anlatmaya çalıştığıyla miyazaki'nin kurgusunun anlatmaya çalıştığı çok farklı. miyazaki kendi kurgusunu yaratırken kitaptan bir çok yeri kırpmış. bu yüzden kitabı okuyarak izleyince bir yarımlık hissiyle bitiriyorsunuz filmi. kitabın yarattığı coşkuyu yaratamıyor. bu yüzdendir ki kitapla bağlantılı olarak izlememek gerekiyor bence. ikisini ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor.

  belki ben doğru açılardan bakarak izlemeyi beceremedim bilmiyorum ama kesinlikle hayao miyazaki'nin en iyilerinden değil bana göre.
  kahlo
 4. kaze no tani no naushikaa'dan sonra en güzel müziklere sahip miyazaki animesi.
 5. izlemedim henüz ama işin içinde miyazaki varsa kötü olma olasılığı yoktur bence. en kısa zamanda izleyecegim animasyondur kendisi.