1. iktidarın açıklarını kapatmak ve onlara yaranmak için recep tayyip erdoğan ne derse anında haber yaparak, gündem oluşturarak ve algı yaratarak görevlerini icra ederler. kesinlikle ahlak, saygı ve dürüstlük ilkelerini benimsemeyip tamamen kutuplaştırıcı ve ayrılıkçı kin, nefret duygusu ile saldırı yaparlar.

    basında sözlü ve yazılı olmak üzere kilit noktaları ele geçirmişlerdir. örneğin 15 temmuz için aylarca yayın yaparlar ama 2 gün önce öldürülen 16 askeri kısacık bir taziye ile geçiştirirler. kaldırılan atatürk heykelini manşetten verirler ama 10 kasım'da sus pus olurlar.
    bu ve bunun gibi onlarca örnekte olduğu gibi yaptıkları riyakarlıklar gün gibi ortadadır. tek gayeleri beslendikleri yerin zarar görmemesidir. ne yazık ki memleketin %49'u gündemi ve hayatı bu havuzdan takip eder. sonra darbe şifresi diye oyun olan gta hilelerinin yazdığı kağıtları çöpten toplayıp haber yaparlar.
  2. içlerine doğan medyası da dahil edilmesi gereken güruh. çünkü doğan medyası denilen rüzgar gülü, 7 haziran'da hdp'ye barajı geçirtti ve 1 kasım'a kadar olan süreçten hükümete çok ciddi "atar" yaptı. sonrasında 1 kasım seçimleriyle akp 316 mv. ile geldi ve doğan medyası 5. vitesten aniden geri vitese geçti.