1. iktidarın açıklarını kapatmak ve onlara yaranmak için recep tayyip erdoğan ne derse anında haber yaparak, gündem oluşturarak ve algı yaratarak görevlerini icra ederler. kesinlikle ahlak, saygı ve dürüstlük ilkelerini benimsemeyip tamamen kutuplaştırıcı ve ayrılıkçı kin, nefret duygusu ile saldırı yaparlar.

    basında sözlü ve yazılı olmak üzere kilit noktaları ele geçirmişlerdir. örneğin 15 temmuz için aylarca yayın yaparlar ama 2 gün önce öldürülen 16 askeri kısacık bir taziye ile geçiştirirler. kaldırılan atatürk heykelini manşetten verirler ama 10 kasım'da sus pus olurlar.
    bu ve bunun gibi onlarca örnekte olduğu gibi yaptıkları riyakarlıklar gün gibi ortadadır. tek gayeleri beslendikleri yerin zarar görmemesidir. ne yazık ki memleketin %49'u gündemi ve hayatı bu havuzdan takip eder. sonra darbe şifresi diye oyun olan gta hilelerinin yazdığı kağıtları çöpten toplayıp haber yaparlar.
  2. ismini 17-25 aralık tapelerinden alır, şöyle ki tmsf ve çeşitli yollar ile el koyulan meyda kuruluşlarının yandaşların elinde toplanması için devletten kaymak yiyen iş adamları avantalarının bir kısmını bir "havuz"da toplar. toplanan bu paralar ile alınan medya kuruluşları eskiden muhalif olsalar da artık hükümet yanlısı militan kıvamında yayın yaparlar. ortak noktları bununla kalmaz, omurgasız ve cahil yazarları bünyelerinde bolca bulundururlar. tam rakı sarmalık gazetelerdir,sinek öldürmekte çok işe yarar, cam silerken vazgeçilmezimdir, piknikte yerlere serebilirsiniz hatta dağda bayırda afedersiniz kakanız gelirse ve tuvalet kağıdınız yoksa yine bu gazeteler çok işe yarar. kıçınızdaki boku silseniz değer kaybetmez değer kazanırlar. üzerindeki yeni desen için harcadığınız emek bu gazetelerde köşe yazarı geçinen arkadaşların emeğinin üstündedir.
  3. içlerine doğan medyası da dahil edilmesi gereken güruh. çünkü doğan medyası denilen rüzgar gülü, 7 haziran'da hdp'ye barajı geçirtti ve 1 kasım'a kadar olan süreçten hükümete çok ciddi "atar" yaptı. sonrasında 1 kasım seçimleriyle akp 316 mv. ile geldi ve doğan medyası 5. vitesten aniden geri vitese geçti.