• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
Yazar John Fante
hayat dolu - john fante
"ev büyüktü, çünkü planlarımız büyüktü. birincisi yoldaydı bile, karnında bir yumru; alev gibi hareket eden, bir yılan kümesi gibi kaygan ve kıpır kıpır bir şey. gece yarısının sessizliğinde kulağımı karnındaki pınara dayayıp su seslerini, çağlamaları ve emişleri dinlerdim"

"taş gibi aramıza girmişti bebek. endişeliydim. hiçbir zaman eskisi gibi olamayacağımızdan korkuyordum. odasına girip eşarbı, elbisesi ya da beyaz kurdelesi gibi özel eşyalarından birini elime aldığımda başımın döndüğü, sevgilime duyduğum aşkın coşkusu ile kurbağa gibi vırakladığım o eski günlerin özlemi ile dolardı içim. tuvalet masasının önündeki iskemlesi, onun o güzel yüzünü aksettiren ana, başını yasladığı yastık, yıkanma üzere bir kenara fırlatılmış bir çift çorap, ipek pantolonunun elimi ayağımı kesen cazibesi, gecelikleri, sabunu, banyo sonrasında hala ıslak ve sıcak havluları: ihtiyacım vardı bu şeylere; onunla ola yaşantımın parçalarıydılar; ruj lekesi de hiç fark etmiyordu, çünkü kadınımın sıcak dudaklarından geliyordu."
  1. john fante, bu kitabında; gençlik dönemi kitaplarının aksine biraz daha yapıcı bir üslup edinmiş. kitapta evliliğin en önemli evrelerinden biri olan işk çocuğun doğumunun öncesini, karı koca ilişkisini ve bu ilişkinin nasıl değiştini anlatıyor.
    klasik fante okuyucularını, bir toza sor, bir bahara kadar bekle bandini kadar tatmin etmese de kitap kendini okutturuyor.