1. henüz tamamlanmamış bir düşünce döngüsü içinde olsam da bir noktaya ulaşmış bulunmaktayım. bunu kayıt altına almak istedim.

  hayatın amacını çok kısa ve öz şekilde anlatabilmek gibi bir amacım var. atasözlerine heves ediyorum. vardığım sonuç şöyle ki;

  -potansiyelini gerçekleştirmek.

  burada potansiyelden kastım çevresel faktörleri de içine alıyor. ayrıca zamana göre değişim de söz konusu. kiraz ağacının mevsiminde kiraz meyvesi vermesi, kuruyunca yakacak olması gibi.
  abi
 2. "yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var
  yaşadın mı yoğunluğuna yaşayacaksın bir şeyi"
  der ataol behramoğlu.

  ilk ezberlediğim şiirlerdendir. hep aklıma gelir. benim hayat amacım o şiirdeki gibi yaşayabilmek her duyguyu, her anı. koltuğun ucuna ilişip oturmak yerine bütün bedeninle kendi evindeymiş gibi koltuğa kurulmak gibi. bir gün giderken başka hayatlara da güzellikler katmış olmak isterim.

  yaşarken "insan balıklama dalmalı hayatın içine."
  mademki her nefeste ölüyoruz, niye hissederek yaşamayalım ki?
 3. dolaptaki doğru kabı bulmak.
 4. yoktur.

  hayat, bir tanrı olsun veyahut olmasın kendi başına bir amaca, manaya sahip değildir. yeterince mantıklı ve objektif biri, eylemlerini "neden" "niçin" soruları le sorguladıkça ve daha derine indikçe, cevapsız bir boşlukla karşılaşır. eğer ki bu boşlukla karşılaşmıyor ve neden sorusuna bir cevap verebiliyorsa, objektif değildir, akıl ile değil duygu ile, tutku ile sorguluyor demektir ki bu da sorgulamak değildir.

  hayatın amacı, yaşamaya karar vermiş kişinin, kendisine bir ilüzyon olarak seçeceği, ölene değin geçireceği sürenin sıkıcı geçmemesi için peşinden gideceği bir şeydir.
 5. analizler, sorular, felsefik sözler, betimlemeler, çıkarımlar vs vs.

  budur.
 6. mutlu olmak, iyi ve dolu bir yaşam geçirmek, yaşamaktan haz almak, şu anda yaşamak olabilir. ve en önemlisi ölmeden önceki o son anda, kendine sorduğun ya da şuan kendinize sorduğunuz "bugünden geriye baktığım zaman hayatımda önemli ne yaptım? yapmak isteyip ama yapamadığım şeyler var mı hala?" sorusuna yeterli ve kendinizi tatmin edebilecek bir cevap hazırlamaktır bence hayatın amacı.

  ha bir de hayat "devlete kapağı atıp" göt büyütmek için çok kısa. rica ediyorum kazandığınız parayı harcayın gezin tozun sarhoş olun, bırakın gelecek için biriktirmeyi, dün bitti, yarın hiç gelmeyecek. hazır hayattayken, bugünü dolu dolu yaşa.

  insan hayatı boyunca sevdiği şeyleri yapmalı, toplumun yapmasını beklediği şeyleri değil. küpe takmak istiyorsan tak, takım elbisenin altına spor ayakkabı giymek istiyorsan giy. sana haz veren şeyleri, sırf sen istiyorsun diye yap.

  şimdi sorarsınız sen çok mu mutlusun diye. değilim ama uğraşıyorum, hatalarımın farkına varıyorum yavaş yavaş. umarım daha iyi olacak.

  son olarak matthew silver reyizden şu video gelsin.
 7. yaşamak ve ölmek.
 8. işini seven, güçlü ilişkileri olan insan hayatta amacı olan, mutlu insandır. hayatın amacı çalışmak, üretmek, mutlu etmek, mutlu olmak bence.
  hayatta amacınız olmadığını hissediyorsanız büyük ihtimalle depresyondasınızdır, işinizi ve çevrenizi gözden geçirin, kaynak bunlar olabilir.
 9. keyfine bakmaktır. madem geldik dünyaya, bari keyfini çıkaralım demektir. anın tadını çıkarma odaklı yaşamaktır.

  diyorum da...
  uygulayabilmek zordur evet, elbet bir gün başaracağım diye ufak bir umut beslemek istiyorum kendi adıma.
  belki bir gün...