1. yaşamında herkes bu evreden geçmiş ve maalesef çoğu insan birini merkezi haline getirdiğini farketmemiştir. ama bu fark ediş acı oluyor maalesef. onca ilgiden ve yönelimden sonra kendine "ben ne yapıyorum?" diye sormak ve bunu düşünmek insanı da dumura uğratıyor. o fark edişten sonra insan eskisi gibi olamıyor, karşıya karşı nötr ve soyut olarak yaklaşmayı fikir ediniyor ve bir süre sonra da "değmezmiş" deyip aradaki az buçuk sohbette bitiriliyor.

  sorarım burda kim suçlu? haddinden fazla değer veren mi yoksa o verilen değeri anlamayan/anlamamazlıktan gelen mi?
 2. hayatının merkezi olan kişiyi bulmaktır.bütün mutluluklara bütün hüzünlere o merkezden gidersiniz.bütün hisleriniz bütün hevesleriniz o merkeze bağlıdır,ona...
 3. annem. canım, bir tanem. hayatının merkezine koydu kardeşimi ve beni. herkesin annesi kendine kıymetli elbette ama benimki bir başka buna gerçekten inanıyorum. hayatımdaki bütün güzelliklerin temeli diyebilirim rahatça. ve başarılarım da tabi. fedakarlıklarının farkındayım hep de farkındaydım. sevgiliymiş şuymuş buymuş geçin. anne bu dünyadaki en sevilesi şey. üstelik size sonsuz ve karşılıksız bir sevgi veriyor. daha ne istiyoruz ki.
 4. yerlestirdim ve merkezkac kuvvetiyle savruldu gitti.
  edit: çok da savrulmamış :)
 5. günümüz de bunu yapabilmek cesaret, fazla iyi niyet veya aşk gibi olgular gerekiyor öte yandan büyük riskler içerdiğini herkes kabul ediyor.nadir olsa da bunu yapan insanların mutlu olabildiğini gözlemlemek mümkün geriye kalan büyük kesim içinse hayal kırıklığı vazgeçilmez.
 6. hayatın merkezine birini yerleştirmek onu merkezkaç kuvvetine maruz bırakmayacaktır. zira dairesel harekette merkezkaç kuvveti merkezde sıfır olup, uzaklaştıkça artar.
 7. kendinizden önce onun yemek yiyip yemediğini, hayatınızı yönlendirecek bi sınavda bile o an okuduğunuz soruyu onun yapıp yapamadığını, dışarı çıkıp üşüdüğünüzde onun kalın giyinip giyinmediğini merak etmenize; kendinizden önce onun için güzel şeyler dilemenize, alışverişe gittiğinizde bile elinizin önce onun sevdiği yiyeceklere gitmesine, mağazalarda kendi tarafınızdan önce onunkine yönelmenize, yanınızda değilken keşke o da burda olsa diye düşünmenize ve sonunda da kendinizi dünyalar kadar ihmal ettiğinizi fark etmenize sebep olur. dengesini kurabiliyorsanız ya da hayatınızın merkezine koyduğunuz gibi kaldıradabiliyorsanız ne güzel.
 8. iyidir güzeldir.
  motivasyon olur , yaptıklarınızı yapacaklarınızı zevkle şevkle yapmanızı sağlar. aptalca gülümsemenizi ya da ağlamanızı sağlar. ama güzeldir. deneyin.
 9. her şey iyiyken yolundayken güzel, işler bozulduğunda ise ne kadar büyük bir hata olduğu anlaşılan eylem. insanın bu hayatta yatırım yapacağı tek şey kendi olmalı.
 10. ilişki düzleminde incelersek ; "aşk,birine seni mahvetme yetkisi vermek ve bunu kullanmayacağına güvenmektir." cümlesine çıkar.