• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
hayatta kalma güncesi - doris lessing
"mutsuz çocukluklar, romancılar yaratır," diyen doris lessing, roman ve öykülerinde,
20. yüzyılın toplumsal ve politik kaosu içindeki bireylerin yaşam serüvenlerini anlatır.

nobel ödüllü yazar doris lessing'in bu değişik ve çarpıcı romanı bir tür kıyamet öyküsü. çevre kirliliği, hoyratça kullandığımız doğal kaynakların tükenişi, evsizlerin sayısı artarken sokak çetelerinin kural tanımazlığının kural haline gelişi, dilin yozlaşması ve yoksullaşması, iletişimsizlik, insanların büyük şehirlerden kaçmak zorunda kalışları ve kalabalıkların yerini alan ıssızlık...
lessing usta ve akıcı anlatımıyla, bütün bu olup bitenlerin görgü tanığı olan, hatta hiç tanımadığı bir çocuk-kadının sorumluluğunu da üstlenen yaşlıca bir kadının ağzından aktarıyor olayları. yazarın kıvrak dili; insanların çaresiz durumlarda en olmayacak koşullara nasıl ayak uydurduklarını, bu koşullara rağmen yaşanan aşkları ve iktidar kavgalarını, hayata tutunmak için verilen savaşımı, çok etkileyici bir romanda biçimlendiriyor.
  1. 2007 nobel edebiyat ödülünü kazanmış doris lessing'in yazdığı, püren özgören'in çevirdiği bir distopya. lessing bize, devletin ve devletin oluşturduğu "medeniyet" olgusunun çöktüğü, genç hatta çoğunluğu çocuktan oluşan göçebe kolonilerin şehirleri yağmaladığı, elektriğin kullanılamaz olduğu, gerçek besinler yerine besin muadillerinin kullanıldığı, insanların üstlerine doğru düzgün bir şeyler alamadıkları bir dönemi anlatıyor. aslında bu bir distopya kadar günümüz sisteminin çetin bir eleştirisidir.