• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
hayvan çiftliğine dönüş - burton a. abrams
george orwell meşhur romanı hayvan çiftliği'ni rusya tarihinin 1917 devrimi'yle başlayıp ülkenin ii. dünya savaşı'na dahil olmasıyla son bulan dönemi etrafında kurgulamış ve kolektivizmin menfi neticelerini net bir şekilde ve isabetle resmetmişti. ancak kendisi, kendi kuşağından pek çokları gibi, devlet mülkiyeti ve merkezi planlamanın yaratacağı ekonomik sorunları kavrayamamıştı. orwell aslında, o acımasız diktatörlerce yönetilmediği takdirde, rus devriminin yeni bir toplum yaratmakta hayli başaralı olabileceğine inanmış, samimi bir sosyalistti. oysa hayvan çiftliği'nin yayınlanmasından yıllar sonra bugün bizler artık kolektivist ekonominin başarısızlığı, özel girişim ve piyasa-temelli fiyat mekanizmasının avantajları konusunda zengin bir tecrübe birikimine sahibiz. hayvan çiftliğinde dönüş'ün yazılmasındaki amaç da, orwell'in kolektivizmin iktisadi yeterliliği konusundaki görüşlerini yeniden gözden geçirmektir. bu eser, orwell'in bıraktığı yerden hayvan çiftliği'ne geri dönüyor ve çin halk cumhuriyeti'nde 1979-1989 yılları arasında yaşanan olayları masalsı bir anlatımla sizlere aktarıyor.
  1. hayvan çiftliğini okuduktan sonra okumanız gereken devam kitabı olarak yazılan kitap bir çırpıda okunacak kısa bir kitaptır orweelın hayan çiftliğinde bahsetmediği çin devrimini ele alır.kolektivist ekonomiyi eleştirir ve bunun üzerinden bu eseri kaleme alır.
  2. kitap, orwell'ın distopik romanının bir devamı niteliği taşımakla birlikte burton a. abrams'ın kaleminden çıkmış bir nehir roman. stalin rusyasını eleştiren ilk kitaptaki karakterlerle yola devam eden yazar, 1979-89 yılları arası çin'deki ekonomik gelişmeleri ve sosyal hareketleri alegorik bir dille anlatır. orwell'ın anlatımı kadar başarılı olmasa da kitap bence başarılı bir çalışma olmuştur.

    80 sayfalık kısa roman hayvan çiftliğini okuduktan hemen sonra okunursa okuyucuyu daha da içine çekecektir tahminimce.