1. ülkemizde gündeme gelmesede giderek artan bir vahşettir. pek azı yakalanıyor ve para cezası veriliyor. ödedikleri paranın üzerinde bile kan var, kan elimize bulaşıyor aslında. hayvan dövüşlerini seyreden, onları döven ve öldürenler arasında büyüyen çocuklar, yarın önce hayvanlara, sonra insanlara şiddet gösteriyor. bunları görmezden geliyoruz sonra oturup "ne yapsak da suçu önlesek" diye kara kara düşünüyoruz.

  horoz dövüşü, kuş dövüşü, derken yeni trend köpek dövüşü. evet artık metropollerin izbeliklerinde hunharca cins köpekler dövüştürülüyor ve ciddi paralar dönüyor. medyaya bir iki sansasyonel hayvan tecavüzü düşüyor. onun dışında hayvana yapılan suç yansımıyor. gerçi ülkemizde hayvan hakları için yasalarda caydırıcı cezalar bulunmuyor.

  abd''de hayvan dövüştürmek federal bir suç. özellikle amerikan futbol yıldızlarından biri olan "michael vick" vakasından sonra hayvan hakları yasaları yeniden düzenlendi.
  michael vick, "bad newz kennels" adlı örgüt kurmuştu. özellikle köpek dövüşlerini organize ediyorlardı. futbolcunun çiftliği bir köpek mezarlığı olmuştu.

  akla gelen her türlü uyarıcı maddenin verildiği köpeklerin, bant üzerinde koşmaya, uzun bir çubuğa asılı canlı tavşanlar peşinde daireler çizmeye zorluyorlar, kazanma şansı olmayan yavrular ile dövüşlerde yaralanan köpekleri, asarak, boğarak, , kurşunlayarak , elektrik vererek öldürüyorlardı.

  dünyaya baktığımızda ülkeler yasalarını düzenliyor, bu konuda çalışmalar yapıyorlar. ispanyollar boğa güreşleri yasaklansın diye milyonlarca imza topluyorlar, turistler karayiplerin incisi porto riko’ya, horoz dövüşü yapılıyor diye gitmek istemiyor. filipinli aileler çocuklarının örümcek dövüştürmesine izin vermiyor. almanya ve brezilya’nın anayasası hayvanları koruyan maddeler içeriyor. isviçre yasaları onların mal değil, can olduğunu açıkça belirtiyor. artık hayvan hukuku var. hukuk fakültelerinde bu alanda dersler açılıyor, hayvan haklarında uzmanlaşan avukatlar, savcılar, yargıçlar yetişiyor. polislere, veterinerlere hayvana fena muamelenin nasıl delillendirileceği öğretiliyor.

  peki ya bizde? bodrum katlarına doluşan yüzlerce kişi horoz dövüştürüyor, üstelik kuruluş amaçları bunları yaşatmak olan dernek adı altında. yol kenarlarında , izbeliklerde köpekler dövüştürülüyor. büyük bahisler dönüyor.

  bizim ceza kanunumuz hayvanlara yapılan her türlü fenalığı suç olarak değil kabahat olarak gördüğünden para cezası ile kurtuluyorlar. hayvan tecavüzü olayına girmiyorum bile.

  pitbull ,terrier ya da japanese tosayı tehlikeli derler yavrularının satışları yasaktır. ya bir bakın bu dövüşler arasında büyüyen insan yavruları daha çok tehlike arz etmiyor mu?