• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
hayvan hakları - david degrazia
hayvanların moral hakları olabilir mi? olabilirse, bu ne anlama gelmektedir? hayvanlar ne tür zihinsel yaşayışlara sahiptir ve onların esenliğine ilişkin bilgimizin kaynağı nedir? bu soruları temel alan degrazia, hayvanlarla kurduğumuz ilişkinin doğası hakkında can alıcı bir argüman geliştiriyor. insanların, hayvanların dünyasıyla kurduğu ilişkinin temel öncülleri bir yana, hayvanat bahçeleri gibi seyirlik alanların meşruiyet dayanaklarından tıbbı deneylerde kobay olarak kullanılan hayvanların durumuna dek kapsamlı bir tartışma başlatıyor.

temelde insanın varoluş koşullarının fiziksel ve ahlaki bileşenlerine dek uzanan harekete geçirici ve aydınlatıcı bir giriş yapan george washington üniversitesi felsefe profesörlerinden david degrazia, eserini yedi bölüme ayırmış:

i. bölüm – giriş

ii. bölüm - hayvanların ahlaksal statüsü

iii. bölüm - hayvanlar neye benzer

iv. bölüm - istırap, kapatılma ve ölümün zararları

v. bölüm - et yeme

vi. bölüm - evcil hayvanlar ve hayvanat bahçesindekiler

vii. bölüm - hayvanlar hakkında yapılan araştırmalar
  1. kitap, sezgiye sahip hayvanların ahlaksal statüye sahip olduğu ve bu nedenle özel bir ilgiyi hak ettikleri görüşünden hareketle yazılmış. bu nedenle bir çoğumuzun el yordamı vicdani bir yaklaşımla ele aldığımız hayvan hakları bu kitapla birlikte ayakları daha yere basar bir savunu haline geliyor. kitabı henüz bitirmedim, bitirince gölgede ve güneşte futbol ve imparatorun yeni elbiseleri masalı ile birlikte paket edip Fatih Terime gönderesim var .
    mesut