1. boş laftan öte geçebildiğim sürece beni mutlu eden eylem.

  kampüste boş boş gezinirken bir stant gördüm. yanlarına gittim. kampüsteki köpeklere yiyecek ve su almak için para topluyorlarmış. herkes bir şeyler hazırlamış, onları satıyorlar. aa dedim ne hoş, karnım da açtı zaten - söylemesi ayıp- 3 tane sosisli poğaça aldım.

  sonra tam ısırık alacakken karşıdaki bir köpekle göz göze geldik. bi' garip hissettim kendimi. gözünün içine baka baka bak bu sosisliyi senin için yiyorum hadi yine iyisin nom nom nom haline büründüm gibi geldi. saçma bir olay tabi bu. önce kendi elimdeleri bir köpek ile paylaştım. stanttakilerle de durumu paylaşıp, kap kap köpek maması da satmaları için öneride bulundum.

  neden olmasın, geçerken alır bir köşeye koyarız. gelen giden yer. keşke böyle faaliyetler sadece okullarla ve büyükşehirlerle sınırlı kalmasa. avrupa'da ve istanbul'da yer yer görmüştüm. para atınca alttan köpek maması ve su bırakıyor makineler (atık pet şişe versiyonu da var). bunlar güzel şeyler olsa da anadolu'da sokak hayvanları hala aç kalmamak için çöpleri karıştırıyorlar... toplayan ve bakımlarını yapan da yok.
 2. okulda 6 7 tane yavru köpeğimiz oldu. şansımıza bizim bölümün önünden ayrılmıyorlar. güvenlikte hep su, arta kalan yiyecekleri falan getiriyor. bize de onlarla oynamak sevgi göstermek kalıyor. hiç dokunamayan arkadaşım bile kendini onları sevmekten alıkoyamadı. herkese tavsiye ediyorum insanı deşarj ediyor böyle minik canlılarla vakit geçirmek.
 3. hayvanları sahiplendikçe insanlığa, dışladıkça hayvanlaşmaya yönelmekte gibiyiz.
 4. bir dönem evde tarantula besleyip kediye ve köpeğe elleyemeyen benim yaptığım eylem.
 5. aşırısı zararlı olan eylem tipidir.

  isterseniz mesleki deformasyon diyebilirsiniz ama;
  hayvanseverlik;

  -belden aşağısı felç hayvanı yaşatmaya çalışırken ona acı çektirip bunun farkında olamamak değildir.

  -bildiğin beyin ölümü gerçekleşmiş hayvanı (genelde kedi köpek) zorla makinelerle yaşamaya zorlamak değildir.

  -eline geçen her hayvanı tutup veteriner hekimlere götürmek ve ardından "bu benim değil, sokakta buldum. siz alın bakarsınız." deyip çekip gitmek değildir.

  -milyon tane hasta hayvanı eve alıp evini mikrop yuvası yapmak değildir.

  -her miyavlayan yavru kediyi kucaklamak değildir. çünkü o yavru kedinin annesi belki yakınlardadır ve sırf siz ellediniz diye o yavru kediyi annesi emzirmeyebilir ve o yavru kedi açlıktan ölebilir.

  çok daha fazlası var ama...
  hayvanseverlik sorumluluğunuz altındaki hayvana hakkını vermektir.
 6. çok fazla tepki gören bir ruh halidir hayvanseverlik... yani bir eylem değildir. eylemi tetikleyen duygu çeşitidir. bu konuda yapılan yorumlar, eleştiri için fırsat kollayanların acele ettiğini göstermektedir. zira, sözlük mantığına uygun değildir yazılanlar.
  yazarların ilgili yorumlarına katılmamakla birlikte, yazarların hayvanseverlikten değil, hayvansever duygulara kapılan ve iyi ya da kötü sonuçlara neden olacak amaçları için kimseyi umursamayan kişilerden çektiklerini yazmış olduğu görülmektedir..

  evet, şu kabul edilmeli. hayvanseverlik; işleri bazen, başkalarının hayvanları sevmek zorunda olmadıklarını kabul etme konusunda çıkmaza sokabilmektedir. bu konuda da bir savunma sistemi gelişmiştir... "kimse hayvanları sevmek zorunda değil, ama zülmetme hakkına da sahip değildir."

  sevmeyeni de anlarım seveni de.
  ama sevgi konusunda aşırıya kaçmak, sevmeme konusunda da aşırıya kaçmak kadar sıkıntılıdır. aşırı sevgi, yalnızlıktandır. aşırı sevgisizlikte problemli bir kişiliktir. kuralları nettir yani.

  insanlar eleştirebilir de, "kötürüm bir hayvanı yaşatmaya çalışan kişi hayvansever değil" diye. haklı olabilir. araştırmak lazım... ama bunu tespit etmeye vaktimiz yok. ama inanın, bu yorumu bu kadar net yapanın da zamanı yok... o, zamanı bol olduğu için değil, enine boyuna tartabildiği için değil, kalbindeki kırıntıları koyacak yer bulamadığı için böyle konuşmakta.

  hayvanların acı eşiği yüksektir. kedilerin köpeklerin ayağı kırılır, sesi çıkmaz... öyle bakar gözünüze. hayvan besleyen bilir, bir hayvanın gözleriyle demek istediğini...
  ayağı kötürüm köpeğin acı çektiğini düşünerek, lafı acısını sonlandırmak gerektiğine getiren arkadaşın görecek daha çok şeyi olduğunu düşünüyorum. o ve onun peşinden favorileyenler bir yere kadar haklı olsalar da haklılıklarından fazla haksızdırlar.

  hayvanseverlik, insan ve doğa sevmekle senkron olmalıdır.
  insanlar neye kızarlar bilir misiniz? içindeki duyguları ulvi bir görev olarak niteleyen insanların, bu duygularla çok ilgilenmeyen insanlara hayatı öğretmeye çalışmasına. işte (ileri) hayvanseverlerin yaptığı hata da belki de budur. bir hayvana bakacağım diye tüm apartman bahçesini kapatmaya, oraya buraya yemek artıkları saçmaya kimsenin hakkı yoktur. bu kötü şeylere sebep olur. en kötüsü de, içinde biraz olsun hayvan sevgisi olan birisi, bu (ileri) hayvanseverlerin "ben ulvi bir şey yapıyorum, hakkım var" gibi icraatları sonrası, yukarıdaki gibi tüm hayvanseverlere giydirmesidir. hatta şunu bile dedirtir: "hayvanseverlik, belden aşağısı felç hayvanı yaşatmaya çalışırken ona acı çektirip bunun farkında olamamak değildir."
  bunu söylemesi değil... tartışmaya açık olmaması sıkıntılı bir durumdur.

  sağlık olsun... sonuçta fikir fikirdir.
  saygılarımla.
 7. bu konuyu kaşımak veya kıtır atmak gibi bir amacım yok. tamamen sağlıkla ilgili yazıyorum.

  özellikle kendilerini kediseverler olarak tanımlayan ve toplumca öyle tanımlananan insanlarda görülen diğer insanlara hakaret, küfür etmenin, başkalarının bahçelerine yani özel mülke girip yemek artıklarıyla, çer çöple doldurmanın, pislemenin, ortak kullanım alanlarını gasp etmeye kalkmanın ve aynı şeyleri yapmanın bir kısmı özentilik bir nevi üzüm üzüme baka baka kararıyor ama tüm bu sağlıksız, akıl mantık dışı hallerin tıbbi bir nedeni var.

  meraklıları basit google aramalarıyla sonuca ulaşabilir.

  tüm bunların nedeni, bildiğiniz kedilerden bulaşan bir parazit. kendilerinin adı toxoplasma gondii.

  tüm bu ulvi şeyler yapıyorum öyleyse başkalarının haklarına saldırabilir ve gasp edebilirim psikolojisi bir hastalık. kişi bir parazitle enfekte. basit bir tedavisi var. bir antibiyotik kullanıyorsunuz ve büyük bir yüzdeyle iyileşiyorsunuz. lütfen bir sağlık probleminiz olduğunu kabul edin ve tedavi olma yolunu tercih edin.

  ekleme: aslında bu bilgiyi vermek biraz tehlikeli. kediseverlerde ki haleti ruhiye öyle bir haleti ruhiye ki hallerinden memnuniyetleri nedenli tedavi olmayı tercih etmek yerine sağlıklı insanları enfekte etmenin yolları üzerine düşünmeye başlayabilirler. *