1. hdp ve sol arasındaki ilişki gerçekten aklımı kurcalayan bir konu.
  hdp kendini sol olarak nitelendiren bir parti. bir üniversite öğrencisı olarak da çevremde hdpye dair görüşleri dinlediğimde genelde " sol " olduğuna dair bir kanı var.

  benim hdp'ye karşı sol olmadığına dair eleştirim kürt milliyetçiliği yapıyorlar. solda milliyetçilik yoktur vs. kanalından değil. bizatihi seçmeninin siyasi karakterinden.

  herkesçe malum, hdp akp ile kürt nüfusun oylarını bölüşen bir parti. aydın türk ve kürt kesimi ( veya en azından daha entelektüel birikime sahip olan bölgelerin dışında yaşayanlar ) dışındaki türkiye halkı çoğunlukla muhafazakar ve dindar olarak nitelendirmekte kendini. özellikle kürt nüfus da bu kesimin büyük bir diliminde.

  böyle bir statükoda tüm kürt seçmen oyunu ( ort. %25 civarı olmalı tüm nüfusla kıyaslarsak ) sahiplense ve batı solunun %5-6 oyunu alıp ana muhalefet partisi dahi olsa. seçmenlerinin çoğu hala sağ seçmen olacak.

  partiler, tüzüğünden ziyade seçmeniyle şekillenir diye düşünüyorum. oyu tüzüğün sayfa sayısı ggetirmiyor sonuçta.

  böyle bir noktaya velev ki geldi. iktidara oynayabilmek için bu durumda bir parti ne yapar. tabi ki kendi kemik kitlesini korumak kaidesiyle oyunu arttırmaya çalışır. ki bu da yine sağ bir parti olmaktan geçiyor. seçmeni böyle bir statükoda sağ olacaktır çünkü.

  bu durumda;
  + solun kapsamı mı farklı ki hdp sol oluyor hala?
  + yoksa sadece kamuoyunca "ezilmiş ve kimlikleri silinmeye çalışılmış" bir halkın temsilcisi olmak , sol olarak nitelendirilmeye yeterli mi?
 2. hdp nin sol tandansli parti olmadigi gezi olaylarinda anlasilmisti zaten. oyle halkarin kardesiligi diyip kürt milliyetçiligi alenen yapmalarindan bellidir.zamaninda akpartiye adeta mhp ile birlikte koltuk degnegi gorevi gormus akpartinin kendi biat kulturune sahip islamci kurtleri yaratmasina izin vermis bir partidir.kürt partileri hiç bir zaman sol tandansli olmadi. bakmayin gay'leri lezbiyenleri bilimum kimleri savunduguna populist yaklasimdan baska birsey degildirher ne kadar selocandan umidim hala olmasina ragmen (bkz: altan tan) gibi yobaz (bkz: sabahat tuncel) gibi irkci (bkz: sırrı sureyya önder) yanardoner(yanardonerligi aciklayacagim diyipte vazgectigi belgeler icin) gibi insanlar oldugu muddetce ve surekli olarak tabaniyla birlikte akp'ye cemkirecegine chp'ye yuklenmesinden mutevvellit asla sola yaklasamayacak bir partidir. evet gecen secimlerde haziranda chp ye kasimda hdp ye oy vermis biri olarak zamaninda turkiyedeki diger sol partilerle ve sola yaklasan chp gibi partilerle isbirligi yapacagina saraya biat etmis insanlar her ne kadar son secimlerden sonra okuz oldu ortaklik bozuldu gibi olsada asla ama asla bir daha oy vermeyecegim sol gorunumlu sag partidir.
 3. haziran seçimleri öncesi için tereddütsüz "sol" sıfatını haketmiş bir hdp vardı karşımızda, şimdilerde ise bu durum kuvvetlice çelişki oluşturur.
  peki haziran öncesi için neden hdp soldu?

  bana göre "sol" dediğin görüş, ezilenin yanında olur,hakettiğini alamayan,sigortasız çalıştırılan,iş güvenliği olmayan,"asgari" yaşamaya mahkum edilen işçinin;ezilen,yok sayılan,öldürülen,taciz edilen,tecavüz edilen,çalıştığı yerde mobbing yiyen,cinsel obje olarak görülen kadınların; taciz edilen,çalıştırılan,dilendirilen,okula yollanmayan çocukların; ötekileşen,cinsel tercihi sorgulanan,inancı sorgulanan,etnik kökeni sorgulanan insanın yanında arkasında durur. böyle örnekleyebileceğimiz belki yüzlerce derde sahip türkiyede kısaca sol derdi bol olan halkın yanında olup, derdine çare olabilecek bir yerde durmalıdır.barıştan yana olmalıdır,insan ayrımı yapmamalıdır bence sol.

  hdp özellikle haziran seçimi öncesi şovanist muhafazakar kürt politikası yerine türkiye partisi olma potansiyeliyle çıkmıştı yola. aday listelerinde trans birey olması,bol bol kadın adaylar,heslere karşı halkla birlikte karşı durmaları gibi birçok somut adımla hiç azımsanmayacak kadar çok insana umut olmuştu hdp. birlikte barışı getirecektik, hepimiz insandık sonuçta hepimiz çıplak gelmiştik. artık barışın gelebileceğine inanmıştık,umutluyduk.

  sonrasında ise söylemler bile "biz" , "siz" diye değişti...

  sonuç olarak hdp bu umutları zamanla biraz boşa çıkarıyor ve şimdilik "sol" sıfatını önüne katmak gerçekten biraz zor.
 4. solcu kesimi de vardır ama kürt milliyetçiliği yapan kesim daha baskın bu bir gerçek özellikle seçimden sonra solcu kesim iyice sindi etkisizleşti. gerçi bu haliyle bile en solcu partidir tüm sülalem chpli ama chp sol falan değil
  wtf
 5. sol sağ diye bir şey kalmadı. laik ve şeriatçı olarak ikiye ayrıldık. kürtlerin çoğu şeriatçı. sorun burada. yoksa "hdp kürt milliyetçisi" demek manasız. öyle olacak tabi. ne bekliyordun yozgatlı mı bu vekiller? ama sorun o değil. sorunu bugün altan tan anlattı. mesele yine din meselesi. hüdapar diye birşey var. sırf milliyet tabanlı ayrışma olsa böyle ucubeler türemezdi.
 6. evet, şu an ülkemizde güçlü bir sol (sosyalizmi benimseyen) parti yok bu bir gerçek. ancak hdp kürtçü sarayın biatçısı deyip suçlamak, hele hele son seçimde oy verdim bir daha "vermem"ci olduğunu beyan edenler kabak tadı vermeye başladı.

  neymiş chp sol partiymiş. bu yüzden chp ye yanaşması gerekiyormuş.
  peki bu nasıl bir chp?

  hani dokunulmazlık anayasaya aykırı olsa bile evet diyeceğini beyan eden bir lidere sahip olan parti.

  hani askere ultra dokunulmazlık verilsin ancak seçilmişlerin dokunulmazlığı kaldırılsın diyen parti.

  hani o kadar özgürlükçü ki kendi partisine mensup vekillerin anayasaya dokunulmazlık iptali için başvurmalarını engelemek adına onları partiden atmakla tehdit eden bir "sol" cu lidere sahip olan parti.

  hani bunları yaparken saraya koltuk değneği olmayan parti.

  evet hdp çok suçlu çok değnekçi çok yanardöner çok islamcı çok kürtçü. haklısınız. halbuki üste özelliğini saydığım partiye (chp ye) bakıp örnek almaları lazım.
  çok ayıp ediyorsun hdp !
 7. yanlıs anlasilmasin ama oy verdigimiz parti ya da partileri elbette elestireceğiz hevaller buna özeleştiri diyordu bence :-) özeleştirinizi yapmaniz lazim.kimse chp sol parti demiyor ama kilicdaroglu geldiginden beri (bkz: önder sav) vd. ırkçiliari kapi disari ettikten sonra yakinlasmaya başladıgini art niyeti olmayan herkes gorebilir zaten :-)
 8. solcu üniversite gençliğinden ve aynı zamanda teorik olarak zayıf sadece milli kimliğini korumak için parti içerisinde bulunan insanlardan oluşan bir parti. ve uzunca bir süredir sol'u temsil etmediği aşikar. gerek erdoğanla anlaşmaya çalışmaları olsun, gerek parti içerisinden gelen tekke ve zaviye teklifleri olsun. ilericiliği savunan bir kesim varken hala gerici düşünen bir kesim de var. parti muhtemelen yakında bölünecek ki (bkz: altan tan ve demirtaş tartışmaları) zaten hdp'nin baştaki "çekiciliği" yokoluyor.