1. heian dönemi, ya da japonca ismiyle heian jidai, klasik japon tarihinin son dönemidir ve ismini, dönemin başkenti heian-kyo'dan (bugünkü kyoto) alır. heian kelime anlamıyla huzur ve dinginlik demektir. bu dönemde sosyal, kültürel ve dini alanlarda çin etkisi hat safhadaydı. aynı zamanda japon aristokrasinin doruk noktası olarak anılır bu dönem. resim, şiir ve müzik gibi sanatlarda eşsiz bir estetik ve zevk geliştirilmiş, japon soyluları, bu uzun barış devrinde sanatsal faaliyetlerle ilgilenmişlerdi yalnızca. aynı zamanda bu dönemde imparatorluk ailesi gücünü kaybetti ve yönetim, evlilikler yoluyla fujiwaralar, tairalar gibi büyük klanların eline geçti. samuraylar da bu dönemin sonlarına doğru yükseldiler.

    794 yılında, başkent nara'da muazzam bir güce ulaşmış budist tapınağının etkisinden çekinen imparator kammu, titiz bir düzenle inşa ettirdiği heian'ı başkent ilan etti ve dönem böylelikle başladı. bir süre sonra soylu aileler, özellikle fujiwaralar, yönetimde söz sahibi olmaya başladılar, ama onlar da güçlerini korumak için savaşçılara ihtiyaç duydular. böylelikle savaşçı sınıf ilk defa saygınlık kazandı ve ileride feodal japonya'yı yaratacak olan samurayların önü açıldı.

    taira no masakado ve fujiwara no sumitomo gibi soylu, savaşçı klan liderleri otoriteye isyan ettiler, ama başarılı olamadılar. samuray sınıfının şogunluğu beklemesi gerekecekti. högen isyanı ile tairalar sayesinde samuraylar saraya girdiler ve toplumun elitlerinden oldular. taira no kiyomori'nin emri doğrultusunda taira samurayları gösterişli giyinmeye, aydınlarca bilinen çin yazısını öğrenmeye, şiir yazmaya ve tapınaklarda düzenlenen eğlencelere katılmaya başladılar. tairalar da fujiwaraların izinden gittiler, ama genpei savaşı ile yok oldular. daha asker ve disiplinli minamotoların başa geçmesiyle de tokyo merkezli kamakura devri başladı, bu rüya ve güzellik dönemi sona erdi.

    heian şehrinin ortasından bir nehir geçerdi, kötü ruhları akıtıp götürmesi için buna dikkat edilmişti. tıpkı çin'deki tangların başkentine öykünüp inşa edilen eski başkent nara'ya benzer, ama daha büyük çaplı kurulmuştu bu şehir. zaten onuncu yüzyıla dek özgün bir heian kültürü yerine, nara kültürü hüküm sürmekteydi.

    bu dönemde japonya'ya büyük bir huzur hakim oldu. soylular sanatla uğraşıp çiçeklerin açmasını, dolunayı izlediler, savaştan el etek çekerek kalabalık eğlenceler düzenlediler. heian yaşantısını anlatan genji monogatari de, elimize ulaşan, modern anlamda ilk roman olarak kabul edilir.