• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
Yazar mike mignola
hellboy - mike mignola
hellboy mike mignola tarafından yaratılan bir dark horse comics çizgi roman karakteridir. ilk kez 1993'te san diego comic-con comics'in 2. sayısında okurlarla buluşmuştur.

hellboy anung un rama adındaki; henüz bir çocukken [nazi] okültistler tarafından dünyaya getirilen bir iblistir. müttefik güçler tarafından kurtarılmış ve birleşik devletler paranormal araştırma ve savunma bürosu (pasb) tarafından büyütülmüştür. büyüdükçe kuyruğu, boynuzları ve taştan büyük bir sağ eli olan kırmızı, iri yapılı bir iblis görünümüne kavuşmuştur. hellboy biraz aksi bir karakter olmasına rağmen, iblislerin doğuştan sahip olduğu düşünülen kötü niyete sahip değildir ve pasb'deki diğer garip yaratıklarla birlikte çalışır. "dünyanın en iyi paranormal dedektifi" olarak anılır.

hellboy dark horse comics tarafından yayımlanan, macera ve korku kurgularının etkisi altında kalmış bir çizgi roman mini dizisinde yer almıştır. bu dizi, marvel comics, dc comics ya da dosya comics tarafından yayımlanmayan en başarılı çizgi roman dizisi olmuştur.

ron perlman'ın hellboy karakterini canlandırdığı 2004 yapımı hellboy filmi bu çizgi roman dizisinden uyarlanmıştır. doğrudan dvd biçiminde piyasaya sürülen iki hellboy anime dizisi de mevcuttur.

(özet wikipedi'den alınmıştır)
  1. çizim tarzı özellikle klasik çizgi romanlara alışkın olanlara garip gelebilir ama şahsen benim hikayeleri ve karakterleri kadar çizim tarzına da bayıldığım çizgi roman serisidir.

    abraham gibi pek çok şahsına münhasır yan karakteri de barındıran bu seri özgün tarzı ile "modern klasikler" arasında yerini aldı bile.