1. tolstoy'un diriliş adlı eserinde, prens nehludov'un topraklarını marabalarına dağıttığı bölümde, prensin, köylülere topraklarını nasıl ve neden paylaştıracağını, bu paylaştırma esnasında nasıl adil bir yöntem izleyeceğini anlatırken, henry george isimli bir zat ı muhtereminin uygulamalarını ve esaslarını örnek alarak köylülere anlattığı ve bu şekilde köylüleri ikna ettiği ve köylülerin; "şu george akıllı adammış ha" diyerek takdir ettiği şahıs.
    işte diriliş'in sadece bir sayfasında geçen henry george'ye dair bu yazıları okuduktan sonra zihnimin engin dehlizlerinde bu adam kimdir merakı hasıl olmuştur.
    zira eğer tolstoy bir eserinde bir isimden bahsetmişse, mutlak tolstoy'u etkileyecek kadar mühim bir zattır. "ulan tolstoy gibi büyük bir adamı etkileyecek kişi beni dünden etkiler" mantığıyla araştırmaya başladığımda, 1833 doğumlu 1911 yılında ölmüş, toprak reformu ve feodalizme dair açılım ve çözümlemeler getiren, toplumculuk, sınıflar arası eşitlik ve adil gelir dağılımı, kapitalizm ve daha nice siyasi ve iktisadi hayati önemi bulunan sistemlere, kavramlara, uygulamalara dair felsefik açılımlar getirmiş, çözümlemelerde bulunmuş, amerikalı büyük bir politik ekonomist olduğunu öğrenmişimdir.