• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
her gün - david levithan
her gün farklı bedende. her gün farklı hayatta. her gün aynı kıza âşık. uyandım. anında kim olduğumu anlamam gerekti. mesele sadece bedenim de değil… gözlerimi açtığımda kolumun renginin açık mı koyu mu olduğu, saçımın uzun mu kısa mı olduğu, şişman mı zayıf mı olduğum, kız mı erkek mi olduğum, yara bere içinde mi yoksa pürüzsüz mü olduğum… her sabah farklı bir bedende uyanıyorsanız, vücut en kolay alışılan şey. kavraması güç olabilen ise bedenin önceden yaşamış olduğu hayat. her gün başka biriyim. ben, kendimim; kendim olduğumu biliyorum ama ayrıca başka biriyim de. hep böyle olageldi.
 1. her gün farklı bir bedende uyanan bir ruhun/varlığın hikayesi. "a" diyor kendisine. ne bir ailesi var a'nin, ne arkadaşları, ne de bir sevgilisi. hayat bulduğu bedenlerin ailelerini ailesi biliyor, arkadaşlarını da arkadaşı. ertesi gün ise herbirine veda etmek zorunda kalıyor. trajik bir durum olsa da a bunu kabullenmiş. ama bir gün bir şey oluyor, bir kız çıkıyor karşısına ve a, ilk kez bir yere, bir kişiye ait olmayı bu kadar arzuluyor ve hikayenin yönü de burada değişiyor.

  çok etkilendim okurken. başta pegasus'un diğer kitapları gibi popüler kültür şişirmesi olduğunu düşünmüş ama konusu gereği ilgimi çektiğinden dolayı okumaktan alamamıştım kendimi. iyiki de okumuşum. beni bu denli etkileyebilen kitapların sayısı bir hayli az.
  a kadar fedakar bir karakterle karşılaşmadım hiçbir kitapta. kuşkusuz bu onun en önemli özelliği. ve karşıdakine verdiği değerin yoğunluğu bile bu özelliğinin önüne geçemiyor a'nin.

  kitap okurken ağlayabilen insanlardan olsam kuşkusuz bu kitabın sonunda ağlardım.
  en çok etkileyen kısmı da kızın, a'ye cinsiyetini sorduğu zaman "kendimi bir cinsiyete ait hissetmiyorum" demesiydi. sadece bu cümlesiyle bile çok güzel mesajlar veren bir kitaptır. yazarının yüreğine sağlık.