• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar Irvin Yalom
her gün biraz daha yakın - irvin yalom
genç, yetenekli yazar ginny elkin ile psikiyatr irvin yalom özel seanslara başlarlar ve seanslara dair ayrı ayrı günlükler tutmaya karar verirler. böylece, psikiyatr ve hasta ilişkisinin nasıl bıçak sırtında geliştiğini gözler önüne seren ilk kitap ortaya çıkar. özel izlenimlerin kaydı, yavaş yavaş iki insanın güç ve güçsüzlüklerini sergiledikleri bir sahneye dönüşür. bir başkasının terapi seansında bulunmanın nasıl bir şey olduğunu merak eden herkes için ufuk açıcı bir çalışma. şu anda terapi görmekte olan bir kimse için belki de pek rahatlatıcı olmayacaktır bu kitap, çünkü her şeyi iki tarafın da bakış açısıyla anlatıyor. fakat terapide masanın önünde ve arkasında olmak arasındaki farkı merak eden entelektüel akıl için, ginny'nin kendisi hakkında giderek daha bilinçli hale geldiğini görmek öğretici olabilir. her gün biraz daha yakın, zorlayıcı ama, bu çabaya fazlasıyla değen bir okuma sunuyor. (arka kapak)
 1. "hayatımın bir günü daha gitti ve ben sinirlerimi yıpratmaktan başka bir şey yapmadım."
 2. irvin yalom'un kitaplara katkı sağlaması açısından hastalarıyla yaptığı anlaşmalar malum. ginny ile olan anlaşmasında farklı olan ise, olayları iki tarafın gözüyle de görebiliyor olmamız.
  irvin yalom ve ginny elkin çıktıkları bu yolda yaşananları en başından itibaren kaydetmektedirler. ayrı ayrı tutulan günlükler bir araya getirilir ve bu kitap ortaya çıkar.

  her seans sonrasında o seansın bıraktığı etkinin, masanın iki tarafına birden nasıl yayıldığını gözlemlerken, bu seansların aslında ne kadar da kırılgan olduğunu bir kez daha anlıyoruz. gerek yalom gerekse ginny'nin karakter gelişimini günden güne takip edebilme şansı buluyoruz. yalom'un bazı noktalarda gösterdiği cesurluk ve dürüstlük beni çok etkiledi.

  bu kitapta terapist/hasta ilişkisi bir yana; ikili insan ilişkileri de kırılma noktalarıyla beraber gözler önüne seriliyor.