• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.50)
Yazar helen keller
her şey su ile başladı - helen keller
helen keller 1880-1968 yılları arasında yaşamış amerikalı bir pedagogdur. onu diğer pedagoglardan farklı kılan şey neredeyse doğuştan diyebileceğimiz kör, sağır ve dilsiz olmasıydı. o, insan beyninin gücünün de canlı bir örneği. yaşamının ilk on dokuz ayında zihninda yer temiş tek bir sözcükten, 'su' sözcüğünden yola çıkarak başardığı her şey (ingilizce, almanca, fransızca, latince ve rusça konuşabiliyordu) beynin, kullanıldığı taktirde ne olağanüstü kapasitesi olduğunu gösteren bir mucizenin ifadesi. bakan körler, işiten sağırlar ve konuşan dilsizlerle dolu olan bir dünyada o gören bir kör, duyan bir sağır ve kendini ifade edebilen bir dilsizdi. helen keller, yaşamı parmak uçlarıyla keşfetti... azmiyle, yaptıklarıyla ve yarattıklarıyla milyonlarca insan için esin kaynağı ve başarı örneği oldu.
onun hayat hikayesini okuduğunuzda, 'zor' yaşamınızı kolaylaştırma gücünün kendinizde olduğunu da keşfedeceksiniz. tıpkı helen keller gibi.
(arka kapaktan)
 1. taaa en içimize işleyen bir kitap. ayrıca (bkz: black - sanjay leela bhansali) filmi de muhteşem.
  önce okuyun sonra filmi izleyin derim.

  göremeyen, duyamayan ve konuşamayan bir insanın dünyayı ve hayatı algılarken aslında daha fazla gördüğü, duyduğu ve konuştuğuna tanık oluyoruz.

  sanırım doğa, güneş, su, sevgi, çiçek, koku, rüzgar, kar hiçbir kimsenin dilinde bu kadar güzel tanımlanmamıştı.

  ve insan; aslında hayattan zevk almak ve anlamak için görmesine gerek olmadığını, hatta görmemenin aslında içinde olan ve gördüğü için tembelleştirdiği o yetinin daha fazla açığa çıkmasını sağladığını düşünüyor. tabi herkes de helen keller değil.

  ve aslında “insan kurallara sığmaz!”

  not:beni bu kitapla tanıştıran uzaktaki yabancıya teşekkürler!
 2. kitapta altını çizdiklerimi sizinle paylaşayım:

  ''tanıştığım kişilerin elleri benim için birer karakter aynasıdır.bazı eller küstahtır, bazıları mutsuz, onların soğuk parmaklarına dokunduğunuzda kuzey fırtınalarına dokunmuş gibi olursunuz. bazı eller içlerinde güneş ışıkları saklar.''

  ''bilgi sevgidir, ışıktır ve görmektir.''

  ''akıl ve bilginin derecesi bir şiirden alınabilecek zevki ve mutluluğu sınırlayamaz.''

  ''bana kalırsa hepimizde, insanın yaratılışından beri yaşadığı duyguları ve izlenimleri anlatabilme yeteneği vardır.her insanın bilinçaltında yeşil dünyanın ve mırıldanan suların görüntüsü, körlüğün ve sağırlığın çalamayacağı kadar derinde atalarından bir miras olarak vardır.bu miras, altıncı bir his gibi görür, duyar ve hisseder.''