• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.33)
Yazar ferit edgü
her şeyin sonundayım - ferit edgü
tezer özlü'yü çocuk yaşta tanıyan ferit edgü, zaman içinde dostu, (zaman zaman) dert ortağı ve yayıncısı olmuştur.

bu kitapta, bu iki yakın dostun, istanbul / paris / ankara ekseninde (çoğu tezer'in hastalığının depreştiği zor günlerde) birbirlerine yazdığı mektuplar yer alıyor.

yazmayı bir varoluş sorunu olarak gören iki yazarın yayımlamayı hiçbir zaman düşünmedikleri bu mektuplarda, özellikle tezer özlü'nün, çocukluğun soğuk geceleri ve yaşamın ucuna yolculuk kitaplarından tanıdığımız çırılçıplak dünyasıyla karşı karşıyayız.

"severek mektup yazılan bir insanın bile olması ne büyük bir olay, söylenen her sözcüğün anlaşılmaktan öte, yaşadığını, dahası sözcüklere bile gerek olmadan yaşandığını bilmek, güç gibi yalınç bir olgu değil, var olmak gibi bir şey."
-t. özlü-
  1. ferit edgü - tezer özlü mektuplaşmaları ile dönemin sanat ve güncel hayatına ışık tutabilir, dahası ferit edgü ile tezer özlü arasında ne denli naif bir arkadaşlığın sürdüğünü görerek, 'gerçekten böyle dostluklar kurulabiliyormuş' diyebiliyorsunuz.

    tanıtım bülteninde yayımlamayı hiçbir zaman düşünmedikleri denmiş ancak hem tezer, hem de ferit edgü sık sık mektuplarının ne denli güzel olduğundan ve yayımlamak istediklerinden bahsediyorlardı. -- karşılıklı tabii--

    dolayısıyla klişe yorumum 'okunması elzem' bir kitap da budur. ki tezer'i okumaya bir başladıktan sonra muhakkak da okursunuz. belki on sene sonra, ama okursunuz.