1. yunan mitolojisine göre herakles, roma mitolojisine göre hercules, zeus ve miken kralının kızı alkmene'nin oğlu olan yarı-tanrıdır.
  18 yaşına geldiğinde thebai kralının kızı megara ile evlenmiştir ve üç oğlu olmuştur. daha sonra tanrıça hera , herakles'i kandırarak karısı ve çocuklarını öldürmesini sağlamıştır.
  bu suçun cezasından arınabilmek için miken kralı eurystheus'un emrine girerek mitolojide herakles'in 12 görevi olarak geçen işleri yerine getirmiştir.

  bu görevlerden 11.si ilginç:
  hesperides'in 3 altın elmasını getirmek. atlas dağlarının eteklerinde yer almış ve tanrıça hera'ya adanmış hesperides bahçesinden 3 altın elma getirecektir.
  bu bahçeyi koruyan titan atlas'ın üç kızı ve yılansı ejderha ladon korumaktadır. herakles bunları aşabilmek için kurnazlığa başvurur ve atlas'la anlaşma yapar. anlaşmaya göre atlas, bahçeden altın elmaları getirene kadar herakles yerküreyi sırtında taşıyacaktır.
  (bkz. zeus'un olympos'u ele geçirmek için gittiğinde atlas karşı çıktığı için aldığı ceza olan yerküreyi sırtında taşıması)
  atlas, bu esnada biraz dinlenebileceğini düşünerek anlaşmayı kabul eder ve elmaları almaya gider. döndüğünde herakles'i kandırmak ister ve elmaları kendisinin götüreceğini, bu esnada yerküreyi herakles'in taşımasını ister.
  herakles de aynı şekilde, "tamam kabul ediyorum ama omuzlarım bu ağır yük altında ağrıdı, yerküreyi biraz tut da aslan postu giysimi giyerek biraz daha rahat taşıyım" der.
  atlas kabul eder ve yerküreyi sırtına alır, bu esnada herakles elmaları alıp gider.
  dönüşte altın elmaları kral eurystheus'a verir, kral çok şaşırmıştır ve bu görevi başaracağını hiç düşünmemiştir. hera'nın elmalarını ne yapacağını bilemez ve herakles'e geri verir.
  herakles'in yol göstericisi olan athena, elmaların ancak hesperides'in bahçesine yakışacağını buyurur.

  not: hikayedeki kandırılma fikirleriyle günümüzün benzerlikleri arasında bağlantı kurmak okuyucuya kaldı..