1. serinin 5. ve genellikle en sevilmeyen oyunlarından birisidir. zamanında küfrede küfrede de olsa uzun saatlerimi başında geçirmişliğim vardır. oynanabilirliği ile ilgili mevzuları geçip (heroes of might and magic vi'da değinmiştim onlara) senaryosu ile ilgili en sevdiğim şeyden bahsedeceğim

  oyun boyunca yenmeye/yok etmeye çalıştığımız kötü bir karakter ya da ırk olmasına alışkınızdır. burada ise tüm campaign boyunca karımızı kaçırmış, anamıza küfretmişçesine nefret ettiğimiz ve haftalarca kovaladığımız can düşmanımızı bir sonraki campaign'de kim oynuyor sizce? evet yine biz oynuyoruz. bu sefer olaylara tam tersi taraftan bakıyorsunuz. öldürmek için hunharca peşinden koştuğunuz karakteri bu sefer sevip anlamaya başlıyorsunuz. başına bir iş gelmesin diye koruyup kollamak için gecemizi gündüzümüze katıyoruz.

  evet oyun diyip geçmeyiniz. empati kurmayı, olayların farklı yönleri olduğunu ve aynı anda iki tarafın da kendi açısından haklı olabileceğini ben bu oyundan öğrendim.

  (bkz: bilgisayar oyunlarından öğrenilen şeyler)
 2. serinin bu oyununda çizgi roman havasına dönüştürülen ırkların hero karakterlerinin her birinin kendince espri anlayışıyla geçen diyaloglar (necromancer'in de soğuk bile olsa esprileri var) eğlenceli bir hava katıyor.

  her ırkın farklı özellikleri mevcut, örneğin insan ırkının savunması güçlüyken, necromancer'lerin asker sayısı fazla olduğu halde savunması ve saldırı gücü zayıf. genel olarak ırklar arasında bir denge var. (bir tek elf ırkını sevemedim ben, biraz goygoycu gibiler.)

  oyunda toplamda 6 ırk mevcut. her ırk için 5'er görev yapılıyor. sırasıyla ırkları tanıtalım:

  haven: griffin imparatorluğunun başındaki nicolai, savaş alanında ölünce yerine geçen kraliçe isabel'in, nicolai'i diriltebileceğini iddia eden necromancer markal'la yaptığı işbirliğini gözlemlemekle kalmayıp yönetiyoruz. insan ırkının en önemli özelliği savunmasının güçlü oluşu. askerlerin çarpışmalarda ölmesi çok zaman alıyor ancak buna ek olarak saldırı güçleri de sınırlı. işe yarayan asker türleri knight ve griffinler. bunların dışında kalanların hepsi haybeciler bence. özellikle okçu birlikleri çok zayıf kalıyor.

  inferno: nicolai'ın ölümünden sorumlu inferno ajanı agrael'in önce elflerden kaçışını daha sonra da güçlenerek kendi elebaşısı olan demon soverign'e baş kaldırısını hallediyoruz. şeytani güçlerin çocuğunu taşıyan hamile isabel'in peşinden onu yakalaması için gönderilmiş ama ona aşık olduğu için zarar verip demon soverign'e teslim edemediği için kaçmaya başlar.
  demon'lar da insanlara ters olarak savunmaları çok zayıf ve saldırı güçleri yüksek. succubus ve cerberus'lar savaşlardaki en önemli koz. zaten yapay zekanın ilk önce bunları öldürmeye çalışmasıyla bunu daha iyi anlıyoruz.

  necromancer: daha önce arcmage cyrus tarafından sürgün edilen necromancer markal'ın intikamı için kraliçe isabel'i kullanışı ve mage şehirlerini ele geçirerek necropolis haline getirmesini sağlıyoruz. necromancer'lerin tüm güçleri ölülerden oluşuyr. dolayısıyla saldırı ve savunmaları çok zayıf. tek artı yönleri çok fazla asker bulunabilmesi. savaşlarda öldürdüğünüz askerlerin bedenlerini de diriltip kendi ordunuza katabiliyorsunuz.

  dungeon: inferno campaignde oynadığınız karakter agrael, bu kez özüne dönüp dark elf olarak karşımıza çıkıyor. demon soverign'e hizmet ederken yaptıklarını telafi etmeye çalışan realag bir yandan da kızımız kraliçe isabel'e sırılsıklam aşıktır.
  dark elf'lerin büyüleri çok kuvvetlidir, hatta hero yeterince güçlenince büyü güçlerini %50'ye kadar yükseltebilmektedirler. askerleri de suikastçi tipi biraz şerefsizce savaşan ipten kazıktan kurtulmuş tiplerdir.

  sylvan: genelde son derece zarif gibi gösterilen bence bildiğin goygoycu tiplerden oluşan ırkımız olan elf'lere geldik. kendi ülkesini necromancer'lerden korumaya çalışan sınır devriyesi ranger findan'ı yönetiyoruz. isabel'i kandıran necromancer markal'ın dirilttiği merhum kral nicolai, vampir lordu olarak ortaya çıkıyor ve onu durdurmaya çalışıyoruz. vampir olduğu için sadece yakılarak öldürülebilmesi işi çok zorlaştırıyor.
  ırk olarak öne çıkan bir özellikleri yok, biraz kaçak dövüşüyorlar fikrimce. savaş alanında hızlı hareket edebiliyorlar.

  academy: son derece eğlenceli bir karakter olan genç mage zehir'in babasını öldüren markal'dan intikamını ve son olarak demon sovereign'i durdurma çabalarını yönetiyoruz. etrafında markal ve onun tarafından kaçırılan isabel dışında kalan tüm hero'ları toplayıp müttefik halinde dünyayı kurtarışına aracılık ediyoruz.
  academy mage'leri büyü sanatıyla uğraşan sadece kendileri değil askerlerinin de gücünü, dayanıklılığını, yaşamını uzatan tılsımlar yapabilen tiplerdir. askerlerinin saldırı gücü göreceli olarak azdır. ancak tılsımların doğru kullanımıyla mage hero'ların büyü gücünü de eklerseniz yetenekli ve güçlü bir ordu oluşturabiliyorsunuz. (zehir en sevdiğim karakter olduğu için inceden torpil geçtim bu ırka)

  özetle: 2006 yılında piyasaya çıkan might and magic 5, rpg oyunları içinde çizgi roman tadında oynanması might and magic fanlarınca pek hoş karşılanmasa da neticede güzel bir oyun. daha sonra çıkan 2 expansion pack ile yeni ırklar eklendi. dwarf ve orc ırklarının da görevlerini yapabiliyoruz. kısaca onlara da deyinelim.

  dwarf: cüce klanlarından birinin şefi olan wulfstan, insanlardan yakın arkadaşı olan duncan'la başlarını belaya soktukları daha sonradan azize ilan edilen isabel'le olan iç savaşa dahil oluyorlar. savunmaları son derece güçlü olan bu ırkın yine malesef saldırı gücü çok zayıf olduğu için savaşlar çok uzun sürebiliyor. rune kullanımı doğru yapılırsa askerlerin gücü ve hızı sadece bir sıra için arttırılabiliyor.

  orc: orc'ların insanlar tarafından köle olarak çalıştırıldığı dönemde isyan eden quraq öldürülür. yerine geçecek kişi en çok insan öldürecek orc olacaktır. gotai (biraz da şaman kujin'in çaktırmadan yardımıyla) yeni klan şefi olur. isyanı devam ettirip diğer orc klanlarını da yanına çekerek savaşa başlar. griffin imparatorluğunda iç savaş çıkartan azize isabel'in ardındaki gizlenmiş demon güçleriyle savaş başlar.
  orclar, saldırıları çok güçlü ama savunmaları berbat ırktır. güçlerini nefretten alan bu ırkı yönetmek çok zor, en düşük rütbeli askerlerden oluşan goblinlersavaş alanında kim güçlüyse onun yanına geçen kansızlardır:) savaşın tüm gidişatı bu karşı tarafa geçişle değişebiliyor.