• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar saul bellow
herzog - saul bellow
20. yüzyılın birey üzerindeki yıkıcılığını ele alan herzog, nobel edebiyatödülü sahibi saul bellow’un başyapıtı olarak kabul ediliyor.herzog, hayatı her anlamda altüst olmuş, “aklımı kaçırdıysam bana göre hava hoş,” diye düşünecek kadar kendinden vazgeçmiş bir adamın hikâyesini anlatır. başarısız yazar, başarısız hoca, başarısız baba moses herzog, kendisini kişisel felaketlerinden ve modern zamanların yıkıcılığından sağ çıkabilmiş bir kazazede olarak görür. içini dökmek ve sıkışmışlığından kurtulmak amacıyla tanıdığı tanımadığı, hayatta ya da ölü, önemli ya da önemsiz bir sürü insana, hiç göndermeyeceği mektuplar yazmaya başlar. arkadaşlarına, düşmanlarına, meslektaşlarına ve ünlülere dünya görüşünü, çektiği acıları, içinden çıkamadığı sorunları, özlem ve hıncını anlatır, kalbini açar. amerikan edebiyatının en önemli romancılarından olan saul bellow, herzog’da adeta içinde yaşadığı çağın duygusal, düşünsel ve ahlâki röntgenini çeker.

“madam bovary’yi charles’ın ya da anna karenina’yı karenin’in bakış açısından anlatma hevesine kapılan biri, herzog’da bunun kusursuz bir şekilde gerçekleştirildiğini görecektir.”
philip roth
  1. saul bellow tarzının devam ettiği kitaplardan. okumak için sabırsızlanıyorum. umarım tüm kitaplarını basar iletişim yayınevi.
    sezgi