1. kelime anlami: mekke ve medine'yi kapsayan bölgenin adıdır.

  açiklama: ilk defa 14.yy. da urmevi’nin eserlerinde rastlanılmaktadır. yerinde hicaz dörtlüsüne neva perdesinde rast beşlisinin eklenmesinden meydana gelir.
  hicaz makamı kendi içerisinde hicaz, humayun, uzzal ve zirgüleli hicaz olmak üzere dörde ayrılmaktadır. en eski makamlardandır. zengüle ve zirgüle makamları ile yakınlık gösterir. basit makamdır. la dügah perdesinde karar verir.

  psikolojik etkisi: insana tevazu (alçak gönüllülük), güzel, hüzünlü, hicran duygusu verme gibi özellikleri vardır.

  sağliğa etkisi: kuru - soğuk nedenli hastalıklar için faydalıdır. kemiklere, beyne ve çocuk hastalıklarına tedavi edici etkisi vardır. üro-genital sisteme ve böbreklere etki gücü fazladır. düşük nabız atımını yükseltir ve göğüs bölgesi diğer önemli etki alanıdır.

  astrolojik etkisi: yay burcu. ateş tabiatlı. sıcak özellik gösterir. jüpiter bağlantılıdır.

  zamana etkisi: ikindi vakti etkili, iki ezan arasında etkili, yatsıdan sabaha kadar olan zamanda etkili (genellikle gece 22:00 den sonra), öğle ile ikindi vakitleri arasında etkilidir.

  meclis adamlarina etkisi: dervişler meclisi’ne etkilidir.

  örnek eserler: o ağacın altı, ben gamlı hazan, artık bu solan bahçede, nasıl geçti habersiz, ne gelen ne soran var, bir ateşim yanarım külüm yok dumanım yok, dediler zamanla hep azalırmış sevgiler, bir bahar akşamı rastladım size, ayrılık ateşten bir ok, muhabbet bağı, hiçbir şeyde gözüm yok,seni ben unutmak istemedim ki, senede bir gün, yeşil gözlerinden muhabbet kaptım, kırmızı gülün ali var.

  alıntıdır.