1. ilk element... dolayisiyla atom numarasi 1, kutlesi 1, periyodik tablonun en hafif elementi... atomik hidrojen bilinen baryonik kutlenin %75'ini olusturur ve evrendeki uzak ara en yaygin maddedir.

  dunyada ise atomik hidrojen ise yaptigi bilesikler ile (ozellikle su ve hidrokarbon olarak) en yaygin ucuncu elementtir.

  molekuler sekli (h2) asiri derece hafif oldugundan dunyanin yercekim gucu bu molekulu tutmaya yetmez, ve herhangi bir tepkime sonucu serbest kalan hidrojen gazi molekulleri uzaya kacar. bu yuzden dunya atmosferindeki orani sadece yaklasik 1 ppm seviyesindedir.
 2. hidrojen, osmanlıca "müvellidülmâ = su yapan" manasına gelmektedir. doğada üç izotopu bulunur, bunlar 1h, 2h, 3h ve laboratuvar ortamında sentezlenebilen 4h, 7h.

  çekirdeklerindeki proton ve nötron sayısına göre isimleri değişebilir ve izotopları farklı isimlerle anılan tek elementtir. protium, trityum, deuterium (ogameciler iyi bilir :)

  aktif metallerin reaksiyonu sonucu hidrojen gazı elde edilir.
  ca(k) 2h2o à ca2 (aq) 2oh-(aq) h2 (g)
 3. atomlarınım çok küçük olması sebebiyle yakıt tankından sızma tehlikesi olduğu için ve motor elemanlarında gevrekleşmeye neden olduğu için yakıt olarak kullanılamayan element.