• izledim
    • izliyorum
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.50)
higurashi no naku koro ni
anime, rika adında küçük bir kızın öldükten sonra paralel dünyalarda yine kendi gibi rika olarak yaşayan kişilerin bedenlerine reenkarnasyon yoluyla geçmesini konu alır. rika, yaşadığı her dünyada watanagashi festivali sırasında öldürülür. artık bunun kaderi olduğunu düşünmeye başlar. ancak arkadaşları, onun bu içinden çıkılmaz kaderi yenebileceği konusunda rika'ya destek olurlar. rika, kaderini yenmek için elinden geleni yapar ve öldüğünde bir önceki dünyadan arta kalan bilgilerini de öteki dünyaya taşır. rika, her dünyada kaderini yenmeye biraz daha yaklaşır ve ölümü ardındaki sır perdesini aralar.

korku, gerilim, trajedi içeren bir animedir. seri, toplamda 4 sezondan (higurashi no naku koro ni, kai, rei ve kira) ve nekogoroshi-hen adında bir ova dan oluşur. korku ve gerilim içerikli animeler arasında çok seçkin bir yere sahip bir anime olmasıyla beraber, hikâyesi ve anlatım tarzı oldukça farklı seyretmektedir.

yaklaşık 4'er bölüm süren parça hikâyelerin ilk bölümleri her zaman neşeli, komik ve sorunsuz geçer. ikinci bölümde gerilim ve korku yavaşça etkisini gösterir. üçüncü bölümde ise ilk bölümde iyi olarak tanıdığımız kişilerin çok farklı ve karanlık boyutları ele alınır. dördüncü bölümde ise olaylar doruğa ulaşır ve tamamen gerici ve ürpertici olup arkasında soru işaretleri bırakarak bir noktada sonlanır ve hikâyeler ilerledikçe daha önceki hikâyeler açıklığa kavuşmaya başlar. (vikipedi)
  1. aynı isimli oyun serilerinden animeye aktarılmış, müthiş bir seridir. başlarda ve eğer önceden araştırmadan izlemeye başlarsanız beyni yakma tehlikesi barındırıyor. ama hikaye anlatımına alışıp, kendinizi anlatımın akışına bıraktığınız zaman müthiş bir keyiftir bu anime. kurgusu çok ilginç. karakterler efsane. o yanaklarını sıka sıka seveceğiniz çocukların karanlık yanlarını görmek çok acıttı beni. başta hikaye akıcı değil ama kesinlikle devam etmekte fayda var izlemeye. izlediğiniz en sıradışı animelerden biri olacak bu seri.