• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.13)
Yazar emrah serbes
hikayem paramparça - emrah serbes
"annemin öldüğünü anlatma, onun etkisi altında olduğum için kendisini sevdiğimi düşünmesin.""tamam galip.""karanlıkta uyuyamadığım için gece lambasını açık bıraktığımı anlatma, beni ottan boktan korkan biri zannetmesin.""tamam galip.""ilk defa âşık olduğumu anlatma, beni bu konularda tecrübesiz biri zannetmesin.""tamam galip.""geçen sene el frenini çekmeyi unutup kartal'ı boklu dereye yuvarladığımızı anlatma. malının kıymetini bilmeyen biri olduğumu düşünmesin.""tamam galip.""babamın orospu çocuğu olduğunu anlatma. onu bizzat ben anlatmak istiyorum.""tamam galip."gecenin ilk müşterisi olan, sabahçı kahvelerinde, çorbacılarda ayılan genç adamlar. bazen en anlamsız yüzü yaşamanın ve bazen yel değirmenini arayan içli bir hatıra. henüz ölmemişler ve ölümle tanışmamışlara yazılmış hikâyeler... namluya sürülmüş küfür... büyümemiş bir çocuk... pati yapan arabalar, yutkuna yutkuna dinlenen şarkılar ve hayattan meseleler. kutlanan yenilgiler, "hayat kerpiçten bir gökdelen sevgili kardeşim, yanlış bir parantezde yaşıyoruz. bırak konuşalım, iki çift laf edelim, yüz yüze bakıyoruz..."emrah serbes, hayatı kendine katık eden, sokaktan çağlayan bir sesle yeraltının dumanını anlatıyor bize. bitmez bir ergen öfkesiyle kuyuya düşmüş çocuklara sesleniyor.emrah serbes'ten parça parça anlar, parça parça anılar, paramparça hikayeler..
 1. surukleyici bi kitap, ama saniyorum abartildigi kadar muhtesem bi eser de degil.
  abi
 2. hayatı parçalayıp anlatan bölümleri ve sonunda galip derviş'in hikayesiyle bir emrah serbes kitabı.
 3. galip işhanı öyküsü dışındaki bölümler, yazarın daha önce afili filintilar sitesinde yazdığı yazılardan oluşuyor. galip işhanı öyküsü gayet güzel olmasına rağmen ne yazık ki bir erken kaybedenler değil. kitap sabırsızlıkla alıp okunacak türden değil de kitaplıkta arşivlik bir eser.
  mnb
 4. emrah serbes'in afili filintalar'daki yazılarının kitap olarak derlenmesine gerek var mıydı bilmiyorum. kitabın sonundaki öykü (galip işhanı) sanki sırf bunun için, 'yeni bir şey' olsun diye, kitabın satılmasını sağlasın diye var. halbuki çok da güzel bir hikaye. kendisine haksızlık etmek istemem. bir şeye taktı mı takan insanlara selamlar. :)

  "gerçek şu: hikâyeleri güzelleştikçe insanlar mutsuz olurlar." (galip işhanı)
 5. "şimdiki aklım olsa öyle yapmazdım. ama öyle yapmasaydım da şimdiki aklım olmazdı."
 6. gülümsedim, kahkaha attım, gözlerim doldu, ağladım... "sen gittin ve herkes ölmeye başladı..." hıçkıra hıçkıra ağladım...