1. çocukların kendilerini dış dünyadan soyutlaması, ve tek iletişimlerini internet üzerinden sağladığı bir hastalıktır. teknolojik bağımlılıkta denir. erken teşhisde önü alınabilir. joponyada tanımlanan bu hastalık hikimori ismiyle bilinir. hikimorolar tüm zamanlarını odalarında geçirir. aileleriyle iletişimleri de minimal düzeydedir.

    21. yüzyıl hastalığı da denilen hikikomori beraberinde hikikomori cinayetlerinide gündeme getirdi. dünyada ve türkiyede hikomori cinayetleri işlenmeye başladı. türkiyede işlenenleri yargı safhasında olduğu için yazamıyorum. sonuçlanınca yazarım. bu tip cinayetlere literatür örneğini japonyadan vereceğim.

    1997 yılında okul bahçesinde öldürülmüş olarak bulunan 11 yaşındaki erkek çocucğunun ağzına sıkıştırılmış bir not vardı. notta " oyun yeni başladı polis beni sıkıysa yakalasın" yazılı bir kağıt vardı. soruşturma sonucunda 14 yaşındaki katile ulaştı. sabakira adlı katil çocuğun 10 yaşında bir kızı daha öldürdüğü anlaşıldı.

    polis katil çocuğun odasını incelediğinde bir çok oyun, cinsel içerikli çizgi romanlar ve şiddet içerikli çizgi filmler buldu. hepsini internetten satın almıştı.
    bu olaydan sonra japonyanın hukuk maddesi değiştirildi ve ceza yaşı 16'dan 14'e düşürüldü.

    hikikomoriler cinayetlerini işlerken oyun gibi hisseder. o hikayenin kahramanı ve baş savaşcısı odur. bu tip cinayetlerde kurban tek parça kalmaz. özellikle kafası bedenden ayrılır. yamyamlık ve vampirlik görülür. dünyanın her ülkesinde özellikle son yılarda hikikomori cinayetlerinde artış görülmektedir.