1. 1902'de priştine'de doğan marksist-leninist devrimci. aynı zamanda kuramcı ve çevirmen. 1919'da gönüllü olarak katıldığı kuvay-i milliye kuvvetlerinde köyceyiz askeri kumandanı. 1921 yılında, öğrenciliği sırasında marksizm-leninizmle tanışarak, tkp üyesi oluyor. 1925'de tkp merkez komitesi'ne seçiliyor ve aynı zamanda "gençlik örgütü başkanı" seçiliyor. 1957'de türkiye komünist partisi'nin legal örgütü vatan partisi kapatılana kadar partili mücadelesini sürdürüyor. 27 mayıs politik devriminin ardından kurulan tip'in işçi sınıfı partisi olması için mücadele veriyor, tartışmak amacıyla hem yayınlanan dergilere yazı veriyor, hem de kendisi sosyalist dergisini çıkartıyor.
    kıvılcımlı, yaşamının 22,5 yılını hapislerde geçiriyor. hapishane süreçleri sırasında defalarca işkenceye uğruyor.
    1971 yılında, tedavi için kaçak olarak gittiği yurtdışında önce kıbrıs, sırasıyla suriye, bulgaristan, almanya ve en sonunda yugoslavya'ya gidiyor. burada belgrad'da yaşamını yitiriyor.
    hikmet kıvılcımlı, yüzlerce kitabı ve sayısı bilinmeyen makaleleri ile türkiye'de devrimci mücadelenin gelişmesi için durmadan, kendi deyimi ile "bir çay bardağı çay içimlik ara" ile dinlerek çalışmalarını sürdürdü. bugün eserlerinin çoğu hollanda'da toplumsal tarih enstitüsüsünde yer almakta.
  2. mutlu
  3. türkiye devrimcileri arasında teori konusunda en üretkenidir. özgün olması ve sorgulayıcı olması dolayısıyla mutlaka yazdıklarına kulak verilmeli.

    ayrıca www.hikmetkivilcimli.org adresinde kendisine ait fotoğraf, kitap ve makalelere ulaşabilirsiniz.