1. 1902'de priştine'de doğan marksist-leninist devrimci. aynı zamanda kuramcı ve çevirmen. 1919'da gönüllü olarak katıldığı kuvay-i milliye kuvvetlerinde köyceyiz askeri kumandanı. 1921 yılında, öğrenciliği sırasında marksizm-leninizmle tanışarak, tkp üyesi oluyor. 1925'de tkp merkez komitesi'ne seçiliyor ve aynı zamanda "gençlik örgütü başkanı" seçiliyor. 1957'de türkiye komünist partisi'nin legal örgütü vatan partisi kapatılana kadar partili mücadelesini sürdürüyor. 27 mayıs politik devriminin ardından kurulan tip'in işçi sınıfı partisi olması için mücadele veriyor, tartışmak amacıyla hem yayınlanan dergilere yazı veriyor, hem de kendisi sosyalist dergisini çıkartıyor.
  kıvılcımlı, yaşamının 22,5 yılını hapislerde geçiriyor. hapishane süreçleri sırasında defalarca işkenceye uğruyor.
  1971 yılında, tedavi için kaçak olarak gittiği yurtdışında önce kıbrıs, sırasıyla suriye, bulgaristan, almanya ve en sonunda yugoslavya'ya gidiyor. burada belgrad'da yaşamını yitiriyor.
  hikmet kıvılcımlı, yüzlerce kitabı ve sayısı bilinmeyen makaleleri ile türkiye'de devrimci mücadelenin gelişmesi için durmadan, kendi deyimi ile "bir çay bardağı çay içimlik ara" ile dinlerek çalışmalarını sürdürdü. bugün eserlerinin çoğu hollanda'da toplumsal tarih enstitüsüsünde yer almakta.
 2. mutlu
 3. türkiye devrimcileri arasında teori konusunda en üretkenidir. özgün olması ve sorgulayıcı olması dolayısıyla mutlaka yazdıklarına kulak verilmeli.

  ayrıca www.hikmetkivilcimli.org adresinde kendisine ait fotoğraf, kitap ve makalelere ulaşabilirsiniz.
 4. ben, insanın hayvan yerine konmasına karşı çıktığım için sosyalist oldum. (doktor hikmet kıvılcımlı)
  seed
 5. lakabı doktordur. destekçileri de bu yüzden doktorcu olarak adlandırılır. nazım hikmet'le birlikte yargılandığı donanma davasıında 12 yıl hüküm giymiş, yine nazım hikmet'le çankırı ceza evinde hapis yatmıştır. nazım hikmet memleketimden insan manzaraları'nda doktordan halil olarak bahsetmekte.

  yine ikisi hakkında şöyle bir hikaye vardır;

  mahkum düştükleri vakit nazım hikmet teyzesine haber salar. teyzesi sara hanım yalılarda yaşayan oldukça varlıklı birisidir. kıvılcımlı ise gariban bir komunist. neyse haberi alan sara hanım apar topar gider cezaevine. o sırada kıvılcımlı ile tanışır. yıllar sonra bu olayı anlatırken bizim ki biraz serseriydi (nazım'dan bahsediyor), esas komünist yanındaki çocuk hikmetti diye anlatır.

  kıvılcımlıya dair, hatta türkiye komünizm hareketine dair bir çok hikayeyi emin karacadan dinleyebilirsiniz. kendisi yaşlandı, bu hikayeleri dünya gözüyle gençlerle paylaştıkça mutlu oluyor.