1. bollywood gibi dünyanın nitelik olarak en büyük sinema oluşumuna ev sahipliği yapan ülke. nüfus açısından dünyada ikinci, yüzölçümü açısından yedinci sıradadır. her eyaletin kendi resmi dili olmasıyla beraber ingilizce ve hindi dili de resmi dildir. güneyinde hint okyanusu, batısında umman denizi ve doğusunda bengal körfezi'nin bulunmasıyla birlikte hindistan'ın deniz kıyısı 7.517 kilometre uzunluktadır. batısında pakistan, kuzeydoğusunda çin halk cumhuriyeti, nepal ve bhutan ve doğusunda bangladeş ve myanmar ülkeleri ile kara sınırı vardır. ayrıca dünyanın en büyük demokrasisidir.
  2. gregory david roberts-shantaram diye bir romanı var, gerçekten bir yaşanmışlıktan referans alan.. kitaptan bahsetmeyeyim ama zaten mevcut hindistan sevdamı on kat arttırmayı başarmıştır kendileri.. öyle turla falan değil, tıpkı bir fotomuhabir edası ile sırt çantamı alıp gezmek istediğim bir yer.. çok bilinenden en az uğranana her yerini keşfetmek istiyorum. umarım bir gün böyle bir yolculuğa çıkabilirim.
  3. kendim gidip gormeden gerçek olduğuna inanamayacağim bir yer.. belki görsem bile inanmam gerçekliğine, bak o derece tuhaf..
    zahle