1. hayatta en sinir olduğun şey nedir sorusu için verilebilecek en güzel cevap belkide; "bu iki kavramı karıştırmak". karıştırmayınız lütfen.. hele hele, azmin çok bayağı olduğunu vurgulamak adına "hırsı" güzel bir şeymişcesine bize vurgulamayın.

  azim kendi içinde mütevazi. bir yolu var gitmek için çabalar. şikayet etmez, zor gelse de, gittiğin yolun onu gerektiğini bilecek erdemdedir. yakınmaz, suçlamaz, gözü dönmüş değildir. sabır eşlik eder ona. ama hırsın gözü dönmüştür. istediğini elde etmek adına önüne çıkan ne varsa ezer geçer, acımaz. tam manasıyla hedefe kitlenmiş bir savaş uçağı gibi istediğini alana kadar durmayacaktır. agresiftir kendi içinde, bunaltıcıdır.

  çoğu hırslı insanın daha başarılı olduğunu söyleyebilirsiniz. doğrudur da aslında. ama azimli bir insanın elde ettiği başarı ve tatmin duygusunun ve bunun yanında elde edilen leziz mutluluk hissinin; hırslı insanlarda daha az olduğunu gözlemliyorum. karnı aç olanı doyurursun da gözü aç olanı doyuramazsın demiş eskiler. işte belki de bunun için biçilmiş kaftan.. ne yaparsa yapsın kişi tatmin olmuyor ki, doymuyor. şimdi elde ettiği mi onu mutlu edecek?

  hayatın her anında varlar aslında. kimisi çok sinsi, kimisi fütursuz. ve hayatım boyunca en korktuğum insan tipleridir hırslı olanlar. * fark etmeden sizin hayatınıza asalak gibi yapışıyorlar aslında. bunun pek çok yolu var, sürekli takip bunlardan biri. siz aslında kendi içinizde bir kulvarda belli bir ritm duygusuyla ilerlerken, nasıl bir akıl almaz yarışa müdahil olduğunuzu dahi bilmezsiniz çoğu zaman. bu hissi yaşayanınız vardır muhakkak.

  kimi zaman bura gibi platformlarda da karşımıza çıkmıyor mu ki? daha fazla beğeni, daha favori, daha, en dahaya ulaşmak için yapılanlar. belki bu kısmı anlattığımın en masumu ama daha ileri safha da olanlar var ki evlerden ırak.

  azim olgusu, çok aklı başında, naif ve dik geliyor bana. etliye sütlüye karışmadan, istekleri hedeften şaşmadan ama doğabilecek olan her türlü olumsuzluk içinde önlemini alarak bu şekilde kararlılıkla yoluna devam eden...

  ayrıca (bkz: enerji vampirleri)