• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar Judith Kerr
hitler oyuncağımı çaldı - judith kerr
her yıl yeni bir ülkede, yeni bir dille, yeni baştan başka bir okula başlayan çocuk düşününüz. eski arkadaşlarını unutmak, yeni arkadaşlar edinmek zorunda olan bir çocuğun, göçmen birisi olarak yerli çocukların oyununa katılabilmek uğruna verdiği inanılmaz sınavlar, güçlükler ve bir çocuğun gözüyle faşizmin yargılanması.... hitler oyuncağimi çaldi faşizmin yargılanmasıdır. judith keer'in bu yapıtı, almanya'da en çok satan kitaplar arasındadır. (idefix'ten alınmıştır.)
 1. 200 sayfalık bir kitap. sahafta 1-2 liraya bulmak mümkün. anlaşılacağı gibi nazi döneminde almanya'daki yahudilerle ilgili bir kitap. bu tür eserleri sevenler, bu kitabı da sevecektir tahminimce.

  ek:
  !---- spoiler ----!

  kitap almanya'dan ayrılan bir yazar ailesiyle alakalı. farklı ülkelere gidiyorlar, ailenin küçük kızı anna etrafında anlatılıyor. adaptasyonları falan, tabi hitler'e giydirme de var ama bin muhteşem güneş'teki gibi o dönemi çok da hissedemiyorsunuz. zaten bu kitap hakkında bahsederken, "hitler dönemine göre çok şanslı bir yahudi ailesi" derler. bir de biraz daha gençlere hatta çocuklara yönelik bir kitap. onu da yeni fark ettim. :)

  !---- spoiler ----!