hiv


 1. "human immunodeficiency virus"ün kısaltması. halk arasında yanlış olarak "hiv virüsü" şeklinde kullanılır ve sadece aids etkeni olduğu bilinir.

  bu virüs insanın bağışıklık sistemini çökerten ve kişinin mikroplara karşı savunmasız kalmasına neden olan bir virüstür. vücut sıvılarıyla insandan insana bulaşsa da tükürükle falan bulaşmaz sadece kan, meni gibi sıvılarla ve doğumda anneden bebeğe bulaşabilir.

  virüs her bulaştığı insanda aids hastalığına neden olmaz, bazı insanlar genetik yapılarındaki bir defekt dolayısıyla bu virüsten etkilenmez ve taşıyıcı olarak yaşamaya devam ederler (bu durumun klasik örneği de magic johnson adlı nba efsanesidir)

  virüs aids hastalığına sebep olduğunda kişinin yapabileceği ne yazık ki pek bir şey yok. şu anda aktif olarak kullanılan ilaçlar virüsü baskı altında tutabilse de vücuttan atamamaktadır. eğer ilaçlar virüsü baskılayamazsa ve aids ilerlemeye devam ederse kişinin sonunu vahim olarak adlandırabiliriz. burada önemli ayrıntı kişinin aids'ten değil aids dolayısıyla meydana gelen bağışıklık çökmesi sonucu kişinin vücudunda cirit atan diğer mikropların yaptığı hastalıklardan ölmesidir. yani aids değil bronşit öldürür.

  not: insan hayatı için hoş olmasa da hiv muhteşem bir virüstür ve araştırılmaya devam edilmektedir.
 2. hiv ile aids karıştırılmamalıdır.
  ayrıca, bilimsel araştırılmalarda yok edilmenin eşiğine gelinen virüs.
  freddie mercury sayesinde tanınan bir virüs olan hiv, genelde gay ilişkilerden geçiyor zannedilse de aslında heteroseksüel ilişkilerden daha fazla oranla geçmektedir.
 3. zarflı bir virüs olduğundan sindirim sisteminde yok edilir. bu sebeple öpüşerek bulaşmaz.

  bu virüsün enfekte ettiği insanların bunu açıklamak gibi bir zorunluluğu olmasa bile en azından kendilerine invaziv uygulamalar yapacak olan sağlık personeline bilgi vermeleri vicdani açıdan düşünülürse doğru olacaktır. hbv ile enfekte hastanın bulaş açısından çok dikkatli olduğuna ama bizzat kan aldığım hiv ile enfekte hastanın durumunu bilmesine rağmen söylemediğine tanık olmuştum.

  sanılanın aksine sadece afrika'da değil her ülkede gittikçe artmaktadır. uyuşturucu bağımlılarının ortak iğne kullanmaları veya zamanla uyuşturucuya bağlı direnç sorunları geliştirmeleri bu grubu da riskli addetmemize neden oluyor. psikiyatrik hastalar ise uyuşturucuya yatkınlıkları sebebiyle dikkat edilmesi gereken hasta grubudur.
 4. şu ana kadar 20 milyon insanın ölmesine sebep olan virüs.
 5. gerçek manada korunmasız cinsel ilişki viralidir.