• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
hızlı ve yavaş düşünme - daniel kahneman
hizli ve yavaş düşünme
rasyonel yargı ve karar alımını sorgulayan ufuk açıcı psikoloji çalışmasıyla 2002 nobel ekonomi ödülü’ne layık görülen daniel kahneman, çağımızın en önemli düşünürleri arasında yer alıyor. fikirleriyle ekonomi, tıp ve siyaset dahil, pek çok alanı etkilemiş olan yazar, bu kitapta yıllardır sürdürdüğü araştırmaların sonuçlarını bir araya getiriyor. okuyucuyla canlı bir sohbete giren yazar, sezgimize ne zaman güvenip güvenmeyeceğimizi ve yavaş düşünmenin ne zaman daha iyi olacağını öğretiyor. iş ve özel yaşamımızda seçimlerimizi nasıl yaptığımızı ve başımıza sık sık dert açan zihinsel hatalardan korunmanın farklı tekniklerini nasıl kullanacağımızı gösteriyor.
 1. kitabın türkçe baskısı varlık yayınları'ndan çıkmıştır.

  büüyk ihtimalle pazarlama stratejisi yüzünden yaptılar ama bu kapak bu kitaba hiç olmamış. kişisel gelişim kitabı gibi duruyor. gerçi kitabın kişisel gelişim kitabı olduğunu iddia edenler de var.
  nar
 2. kitap bir başyapıt. insanı kendisiyle ve doğasındaki zayıflıklarla yüzleştiriyor. zihnin nasıl çalıştığını canlı örneklerle sunuyor. okuyucuyla kurduğu iletişim çok iyi. özellikle ekonomik karar alma mekanizmasının arkaplanını anlattığı bölümler nedeniyle ekonomi ve finansla ilgilenenler için mutlaka okunası. çeviri başarılı, ama tabii ki orijinalindeki akıcılığı sağlamak mümkün değil.
 3. okuma listemde olup bir türlü sırası gelmeyen kitap. ama bu sefer farklı olucak.

  "şu iki kitabı okuduktan sonra okucam. aa şunlar da kısaymış bunları da araya sokarım. hmm bak bu ikisi de birbiriyle alakalı. neyse şu 7-8 kitaptan sonra başlarım."

  bir senedir ilk 5'e giremedi. bu entry de utanç entrysi olsun bana. tü bana. cıss bana.