1. japonya tarihinde kısa süren, ama çok önemli bir yere sahip olan iç savaştır. bu savaştan sonra fujiwaraların gücü kırıldı, samuraylar ve özellikle tairalar yükselmeye başladılar. 1155 yılında, sarayda büyük bir gerilim vardı. japon geleneğinde tahta çocuk ya da genç krallar çıkar, yaşları ilerleyince tahttan indirilirler ve "eski imparator" sıfatıyla politik güçlerden biri olmaya devam ederlerdi. işte o yıl, eski imparator toba, tahttan çekilen, yine eski bir imparator olan oğlu sutoku ile anlaşamıyordu. tahtta ise toba'nın genç oğlu konoe vardı. fakat 23 ağustos 1155 günü, imparator konoe öldü.

  sutoku'nun amacı, kendi oğlunu tahta çıkarıp daha çok güce sahip olmaktı, ama kardeşi go-shirakawa bir kez daha tahta çıkınca işler değişti ve babası da go-shirakawa'yı destekleyince planları bozuldu.

  sakin geçen bir yılın ardından, 20 temmuz 1156'da, toba öldü. büyük klanlar, go-shirakawa yandaşları ve sutoku yandaşları olarak bölündüler.

  taira ve minamoto hanelerinin, taira lideri kiyomori, minamoto liderinin oğlu yoshitomo gibi, genç üyeleri, go-shirakawa'nın yanındaydı. aynı zamanda kampaku (kral naibi mertebesinde bir unvan) fujiwara no tadamichi de onların tarafındaydı. sutoku'nun yandaşları ise kiyomori'nin amcası tadamasa, tadamichi'nin kardeşi yorinaga ve yoshitomo'nun babası ve klan lideri olan tameyoshi ve onun diğer kardeşleriydi. ilginç bir dağılımdı. kraliyet orduları alarmdaydı, ama hangi imparatoru savunacaklarını bilemediler.

  28 temmuz gecesi iki ordu, başkent kyoto'da karşı karşıya geldiler. tameyoshi'nin oğlu tametomo, saraya bir gece baskını önerdi, ama yorinaga bunu reddetti. aynısını, kardeşi yoshitomo kendi müttefiklerine önerdi ve bu öneri kabul edildi.

  29 temmuz gecesi, kiyomori ve yoshitomo, altı yüz atlıyla sutoku'nun sarayına saldırdılar. kiyomori, tametomo'nun bulunduğu batı kapısına saldırdı, ama geri püskürtüldü. yoshitomo da kardeşinin üzerine yürüdü, ama o da geri püskürtüldü. sutoku'nun samurayları cesurca savaşıyordu ve durum umutsuzdu. sonunda yoshitomo sarayı yakmayı önerdi ve go-shirakawa'nın destekçileri sarayı ateşe verdi. alevler arasında sutoku'nun askerlerinin çoğu öldü, geri kalanlar da kaçtı. zafer, tairalıların ve minamotoların olmuştu. samuraylar yükselmeye başlamıştı.

  yoshitomo, babası tameyoshi'nin bağışlanması için tairalara çok yalvardı. tairalar bunu pek adil bulmasalar da, dostlukları adına tameyoshi'yi uzaklara kaçırdılar, ama bir dağ yolunda arabayı çeviren ve olanlardan habersiz askerler, tameyoshi'nin kafasını kestiler. minamoto liderinin ölümü soylulukla karşıladığı söylenir. tairalar da ona saygılarından kellesini teşhir etmediler, ama yoshitomo'nun diğer kardeşlerinin kelleleri meydanlarda gezdirildi, hayatta bırakılan tek kardeşi cesur tametomo ülkenin en iyi okçusuydu, bu yüzden kol sinirleri kesilerek ıssız bir adaya sürüldü ve yaşayan bir ölü olmakla cezalandırıldı. yoshitomo tüm bunlar yüzünden lanetlendi ve lanetler onu heiji'de buldu.