• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
homo deus - a brief history of tomorrow - yuval noah harari
çok satan; sapiens: insanlığın kısa bir tarihi'nin yazarı yuval noah harari, bize çok da uzak olmayan, yeni sorunlarla karşılaştığımız bir dünyayı öngörüyor. harari, homo deus'ta ,ün kazanmış bilim harmanıyla tarih, felsefe ve alakalı tüm bilim dallarıyla geleceğimizi inceliyor.

homo deus, yirmi birinci yüzyılda şekillenecek planımızı, rüyalarımızı ve kabuslarımızı keşfediyor.
beklenen ölümlerden, yaratılacak yapay zekaya; temel soruları soruyor: nereye gidiyoruz?
hassas dünyamızı kendi yok edici güçlerimizden nasıl koruyacağız?
bu evrimin yeni aşaması.
bu homo deus.
 1. dnr'dan geçen haftalarda aldığım, hayvanlardan tanrılara: sapiens kitabının yazarı olan yuval noah harari'nin yeni kitabı. şu an türkçe çevirisi yok ve ingilizce satılıyor. geleceğimizi, yaptıklarımızı ve bizi inceleyen bir kitap. daha yeni başlamış olsam bile dili çok ağır değil ve anlaşılıyor. hem ingilizcenizi geliştirmek hem de bilgi edinmek istiyorsanız aradığınız şeyin ta kendisi. hatta yavaş yavaş kendim çevirmeye bile başladım ( hem kitabı daha iyi anlıyorum hem de ingilizceme katkı sağlıyor.). ayrıca kolektif yayınları da kitabı çevirmeye başlamış. birkaç aya türkçe çevirisinin çıkacağını tahmin ediyorum.
  düzenleme: metindeki hataları düzeltti
  7.1.2017 editi: kısa bir süre önce türkçe çevirisi de çıktı.
 2. "tarihte ilk defa yemek yiyerek ölen insan sayısı(obeziteye yüksek kolestrole vurgu) açlıktan ölen insan sayısını geçmiş" diyerek çok önemli bir saptamada bulunulmuş bir kitaptır. daha 90.nci sayfadayim bitirince editleyeceğim.
 3. yine çok efsanevi bilgiler edindiğimiz geleceği yorumlamaya çalışan bir tarih kitabı.

  kitap ne anlatıyor sorusunu belki de en iyi şu alıntı cevaplayacaktır: "tarihi öğrenmek için en iyi motivasyon geleceği tahmin etmek değil kendinizi geçmişten kurtararak başka yazgılar tasavvur edebilmektir"