• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.44)
hükümet kadın - sermiyan midyat
sekiz çocuk annesi, okuma yazma bilmeyen ve politikayla ilgilenmeyen midyatlı bir kadın olan xate'nin (demet akbağ) kocası aziz veysel (ercan kesal) midyat belediye başkanıdır. aziz veysel'in ani ölümü üzerine başkanlık koltuğunu devralan xate'nin başına hem komik hem de duygusal olaylar gelecektir. xate'nin kocası bir gün araba kazasında hayatını kaybedince başkanlık koltuğuna xate oturur. ve kocasından kendisine yadigar kalan buyuk bir projeyi yerine getirmek için yemin içer: ilçeye ne pahasına olursa olsun suyla kavuşturmak. suyu kavuşturur, elektriği de kavuşturmak isterken darbe olur ilçenin suyu kesilir. bir gün kızını evlendirir ama kızını evlendirdiği saatlerde kalp krizi geçirir ölür.(kaynak: vikipedi)
 1. gereken mesajlarını vermiş, yer yer güldürmüş eğlenceli bir film. beklentiyi karşılıyor diyebilirim. yönetmen sermiyan midyat'ın diğer filmleri hükümet kadın 2 ve 2010'daki ay lav yu. 3 film de aynı frekansta.

  !---- spoiler ----!

  bu dünya, senden olmayanlarla hoştur hanna. onların sana verdiği ilimlerle, kıymetlerle, gönüllerle hoştur. sadece senin gibiler değil, senden olmayan da çok yaşasın ki, sen de yaşa. hele bir de onun gözüyle gör şu fani dünyayı. herkes beyaz olsa, o zaman beyazı fark edemezsin ki. değil mi? veyahut da siyah. beyaz en güzel siyahta belli eder kendini. beni ben yapan yegane şey, benden olmayandır. o yoksa, sen de yoksun. ne anlamın kalır ne rengin belli olur, ne de tadın.

  !---- spoiler ----!
  abi
 2. böyle filmlerin afişlerini aynı kategoriye koyuyorum kafamda, pek de ilgimi çekmiyor. anne babayla gidilecek filmler bende. lakin şu replik cuk oturduydu:

  !---- spoiler ----!

  diyelim iki ineğin var. sosyalizm 2 ineğini de alır, ondan süt üretir, sana verir. komünizm sendeki 2 ineğin 1 tanesini alır başkasına verir. böylece eşit olursunuz. faşizm ise, sendeki 2 ineği de alır, sana süt satar.

  !---- spoiler ----!
 3. özellikle ilk filmi çok başarılıydı toplumsal içerikli sosyal mesajlarda gayet dikkat çeken tarzdandı.