• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
human - yann arthus-bertrand
bizi insan yapan nedir? sevmemiz mi, savaşmamız mı? gülmemiz mi? ağlamamız mı? merağımız mı? keşif arayışımız mı?

bu sorularla harekete geçen film yapımcısı ve aktör yann arthus-bertrand 60 ülkeden 2.000 kadın ve erkeğin gerçek yaşam öykülerini toplamak için 3 yılını harcadı. yann bu işe kendini adamış çevirmen, gazeteci ve kameramanlardan oluşan bir ekiple sevgi ve mutluluk anlarıyla karışmış yoksullukla mücadele, savaş, homofobi ve gezegenimizin geleceği gibi insanlığı birleştiren konular hakkında son derece kişisel ve duygusal tanıklıklarını yakalıyor.
 1. Human, 6 Billion Others (2009), Home (2009) ve Planet Ocean (2012) projelerinden tanınan Yann Arthus-Bertrand’ın son projesi.

  Belgesel her biri yaklaşık 1.5 saat süren 3 bölümden oluşuyor.
  Birinci bölüm sevgi, kadın, iş ve yoksulluk temalarını ele alıyor.
  İkinci bölüm savaş, affetme, eşcinsellik, aile ve ölüm sonrası hayat temalarıyla haşır neşir oluyor.
  Üçüncü bölüm ise mutluluk, eğitim, engellilik, göç, yolsuzluk ve hayatın anlamı temalarını ele alıyor.

  Her hikayede olduğu gibi bunun da bir başlangıcı var. Mali’de bir helikopter kazası geçirdiği sırada tanıştığı ve umutlarını, korkularını anlatan ve çocuğunun karnını doyurmak dışında bir tutkusu olmayan çiftçiyle geçirdiği gün Yann Arthus-Bertrand’ı derinden etkiler ve bu adama kendini çok yakın hisseder.

  HUMAN; toplum olarak, aile olarak ve en önemlisi bireyler olarak kim olduğumuzun hassas ve sevgi dolu bir şekilde betimlemesini yapmayı amaçlıyor.

  HUMAN; her birimizin içinde olan birlikte yaşama arzusunu anlatırken, insanın hem karanlık yönlerini gösteriyor ancak en iyi yönlerine de ışık. Bu aynı zamanda filmin vermeye çalıştığı mesaj. Günümüzün ve geleceğin meydan okuyuşlarıyla ancak birlikte, birleşmiş olarak başa çıkabiliriz.

  HUMAN; toplumdaki inisiyatifler ve kaynaklar ile insani, ekolojik ve sosyal sektörlerin çabalarını bir araya getirmeye çalışma niyeti olan genel mantığın bir parçası aynı zamanda.

  3 bölümü de izledim çoğunlukla gözyaşları içinde. Dili, dini, rengi, kültürü, yaşam tarzı bambaşka olan insanlarla umutlarımızın, hayal kırıklıklarımızın, sevinçlerimizin ve endişelerimizin ne kadar benzediğini ama öte yanda her birimizin biricik olduğumuzu anımsadım bir kez daha izlerken içimi dolduran duyguların peşine düştüğüm sırada. Tanıklıklara eşlik eden görüntüler ve müzikler büyüleyici. Ve tanıdık isimler ve seslerle de karşılaşacaksınız.

  Belgesel bir bütün olarak muhteşem ancak mücadele, direniş ve dayanışmanın eksik kaldığını düşünmeden edemedim. Belki de insanlığın bu konularda epey kat edecek yolu olduğundandır. Aslında ne kadar yalnızız ve sorunlarımızla yalnız başına başa çıkmak zorundayız ne yazık ki. Kendimizi ve dünyayı anlama konusunda ne kadar başarısız olduğumuz da açık.

  Filmin tamamını youtube’dan İngilizce yan yazılı olarak izleyebilirsiniz. human (2015)