1. tdk sözlüğünde anlamı "gönül üzgünlüğü, gam, keder" olarak geçen bu sözcük de arapça'dan gelir. üzücü şey "hazin" ve üzülen / üzgün de "mahzun" dur. kökü "h-z-n" sanıyorum ki.

  bu başlığı açmamın sebebi tesadüfen yarım saatini kaçırmış şekilde yakaladığım ve biraz evvel bitirdiğim " innocence of memories" isimli belgesel film aslında. grant gee adlı yönetmenin 2015 yapımı olan bu filmi, orhan pamuk'un masumiyet müzesi adlı kitabının ve aynı adlı müzenin bir nevi filmleştirilmiş hali. kitaptan bölümlerin, orhan pamuk'un konuşmalarının ve bolca istanbul görüntüsü ve fotoğraflarının yer aldığı bu filmin bir yerinde orhan pamuk hüzünle ilgili enteresan bir konuşma yapıyor ve şöyle diyor:
  "benim 'türk melankolisi' dediğim hüzün aslında felsefesi olan bir şey. bu felsefe size 'sakın aşık olma. aşık olsan da sevdiğin insanla evlenme. normal, sakin, olması gereken bir hayatı seçme' der, diğerlerinden farklı olanı yaşatabilmek, farklı oldurabilmek adına"

  bu bakış açısı bana ilginç geldi, paylaşayım istedim.

  ürün uyarısı: eser miktarda yanlış anlaşılmış, zor hatırlanılmış söz / söz öbeği içerebilir.
 2. bugün yaşadığımdır.
  6 yıl boyunca sevinçler, acılar yaşadığım; ne doğum günleri, ne ölümlere şahit olduğum büromu, masamı, binamı terk edip plaza kızı pelinsu olmak üzere daha "kurumsal" binamıza taşındım bütün ekiple.

  yemeğine hasta olduğum yasemin ev yemekleri 'ne veda ederken kalbim burgu aletine, mengeneye girmiş gibiydi. hayli içime oturdu.

  hüzün işte, ne diyeyim.